VIDEO | Un dinamovist, titular în meciul ce a calificat România U17 la Turul de Elită

Reprezentativa Under 17 a României a obținut victoria la scorul de care avea nevoie, în meciul disputat la Global Football Park din Telki (Ungaria), pentru a se clasa pe locul doi al Grupei 9 de calificare la Turul de Elită, care va avea loc în martie 2019, ultima fază dinaintea Campionatului European din Irlanda 2019.

bestkids.ro

Naționala noastră a învins categoric, scor 4-0, selecţionata similară a Lituaniei. Tricolorii mici au deschis scorul încă din minutul 5, prin Ianis Stoica, iar Louis Munteanu a mărit avantajul în minutul 67. Alexi Pitu şi căpitanul, Radu Drăguşin, şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor. Pitu a convertit o lovitură de la 11m, iar Drăguşin a înscris un gol din voleu, din pasa lui Pitu.

Mijlocașul dinamovist Ahmed Bani a fost titular contra selecționatei Lituaniei și înlocuit în minutul 58 cu Corbeanu. Format la grupa 2002 din cadrul CCJ Dinamo, Ahmed Bani a semnat un contract cu formaţia din Ștefan cel Mare, până finalul perioadei de juniorat, a anunțat conducerea clubului prin intermediul site-ului oficial, http://www.fcdinamo.ro.

Astfel, tricolorii încheie neînvinşi Grupa 9 de calificare, cu două remize (0-0 cu Ungaria şi 2-2 cu Serbia) şi o victorie (4-0 cu Lituania).

Lituania U17 – România U17 0-4
Au marcat: Ianis Stoica 5, Loui Munteanu 67, Alexei Pitu 76, Radu Drăgușin 84.

ROMÂNIA U17: Sava – Grosu, Drăgușin (cpt), Vita, Stefanovici (Florică 86) – Perianu, Grameni (Szondi 82) – I. Stoica (Iana 87) , Bani (Corbeanu 58) , A. Pitu – Munteanu (Suciu 82). Selecționer: Daniel Mogoșan

Lituania U17: Valeckas – Vainikaitis, Dedura, Tutyškinas, Baltrūnas – Mantinis – Dovydaitis, Zebrauskas (cpt) (Vilkaitis 66), Rimpa, Burba (Mantinis 77) – Mikulėnas (Vinckus 54).

Lituania 3 0 0 2 1-5 0p

Turul de Elită, ultima rundă dinaintea turneului final, va avea loc în primăvara lui 2019. La turneul final găzduit de Irlanda, în mai 2019, se vor califica echipele clasate pe primul loc și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.