VIDEO | 35 de ani de la Dinamo-Hamburg 3-0

Vineri se implinesc exact 35 de ani de la meciul Dinamo-Hamburg 3-0.

bestkids.ro

Miercuri 19 octombrie 1983. Turul II al Cupei Campionilor Europeni aduce în fața lui Dinamo team-ul lui Stein, Kaltz și Magath. Campioana en-titre a cluburilor europene, Hamburger SV, era la București. În tur, scor de forfait, cu Augustin, Multescu si Orac punctând sec: 3-0.

Returul este unul ”de foc”. Cu 30 de minute înainte de finalul meciului, nemții întorseseră rezultatul de la București. Ţălnar marchează însă în minutul 86 și trimite în tacere 55.000 de spectatori și o întreagă națiune obișnuită numai cu victorii. Golul lui Mulțescu din ultima secvență a meciului de pe “Volksparkstadion” din Hamburg n-a mai contat decat pentru statistici. Era începutul unui drum spre cea mai importantă primăvară europeană din Ștefan cel Mare. Aceasta se încheia pe 25 aprilie 1984, în penultimul act al celei mai prestigioase competiții inter-cluburi, Cupa Campionilor Europeni, cu returul de la București, Dinamo-Liverpool 1-2 (în tur 0-1). S-au scurs trei decenii de-atunci. Vineri, 19 octombrie, se împlinesc exact 35 de ani de la meciul tur cu Hamburg SV.