VIDEO | Deian Sorescu trage un semnal de alarmă: „Trebuie să fim atenţi”

În primul meci din etapa cu numărul 26 din Liga 1, Dinamo a învins, pe teren propriu, pe Concordia Chiajna, scor 2-1.

„Câinii” intră cu o victorie în play-out. Scorul a fost deschis abia după ce a ieşit Montini, în urma unei lovituri la cap, italianul fiind nevoit să plece cu ambulanţa de la stadion. În locul lui a intrat Papazoglou, care a marcat primul gol al meciului, în minutul 39. Sosit în vara lui 2018 la Dinamo, de la ASU Poli Timișoara, Deian Sorescu a marcat un gol superb în minutul 66. Folosit ca fundaș dreapta, Sorescu a vorbit despre planurile lui Mircea Rednic pentru sezonul următor, dar trage un semnal de alarmă şi despre partidele pe care ”câinii” le vor juca în play-out:

„Avem nevoie să găsim concentrarea şi motivaţia. Pentru că, dacă pierdem puncte, coborâm în clasament. În perioada următoare, vom încerca să facem o echipă pentru la anul, pentru a ne bate la campionat. Dar trebuie să fim atenţi şi la partidele din play-out.

Nu suntem dezamăgiţi de fani, e normal să nu fie prezenţi pentru că nu au fost rezultatele pe care le doreau. Dar sperăm să vină alături de noi la partidele următoare, pentru că avem mare nevoie de ei”, a mai spus fundaşul de 21 de ani”, a spus Sorescu la finalul partidei.

A fost a doua reuşită a dinamovistului după cea din prima etapă a campionatului, cu FC Voluntari.

După această victorie, Dinamo a urcat pe locul nouă în Liga 1, cu 32 de puncte, astfel că vor începe play-out-ul cu 16 puncte.

• Mattia Montini este golgheterul echipei noastre, cu şapte reuşite, cu una mai mult faţă de portughezul Diogo Salomao (30 de ani), plecat de la Dinamo la Al-Hazem.