VIDEO | A venit revanşa!

Dinamo a câștigat meciul cu FC Botoșani de pe teren propriu, scor 1-0, Unicul gol al „câinilor” a fost înscris de Mamoutou N’Diaye, cu o lovitură de cap în minutul 88.

Revanșa a venit la două luni după ce moldovenii i-au lăsat pe elevii lui Mircea Rednic în play-out pentru al doilea sezon consecutiv. Formaţia lui Liviu Ciobotariu s-a impus cu 2-1, după ce ”câinii” au condus cu 1-0, şi au ”spulberat” şansele matematice pentru lupta pentru titlu.

Fără Linas Klimavicius, unul dintre titularii incontestabili, dar cu ”sete” de revanşă, gazdele au început partida în atac şi Dussaut a bifat prima mare ocazie a partidei, în minutul 2, cu un şut puternic cu stângul, puţin pe lângă poarta lui Fraisl. Nici atacanţii nu s-au lăsat mai prejos. Papazoglou şi Montini, responsabilii cu golurile din echipa lui Rednic, au ratat pe bandă rulantă în prima parte a jocului şi i-au exasperat pe cei aproximativ 1.000 de suporteri prezenţi în ”Ştefan cel Mare”. Iulian Dima punea capăt unei prime părţi în care echipa lui Liviu Ciobotariu a contat foarte puţin pe plan ofensiv, lucru care s-a schimbat imediat după pauză.

Moldovenii au început bine repriza secundă, motivaţi fiind, cel mai probabil, de discursul antrenorului de la vestiare. Patache îşi încerca norocul cu un şut de la distanţă, dar Mandanda a fost atent şi a respins. Ongenda a trecut şi el pe lângă deschiderea scorului, după ce a trimis în plasa laterală din unghi închis, nu înainte ca Deian Sorescu să-şi treacă numele pe lista ”ratangiilor” dinamovişti, cu un şut slab din faţa unui Fraisl care nu a fost pus în dificultate de prea multe ori de ”câini” în repriza secunda. Era minutul 61, iar Mircea Rednic muta în plan ofensiv. ”Puriul” şi-a pierdut răbdarea cu Mattia Montini, atacantul italian devenit în scurt timp golgheterul echipei şi care a fost ”zguduit” public de antrenorul dinamovist pentru evoluţiile sale din ultima perioadă, iar în locul său a fost introdus Nabil Jaadi. Alexander Christovao, atacantul care s-a lăsat aşteptat datorită suspendării sale din Polonia, l-a înlocuit pe Simon Zenke, iar Daniel Popa, ultimul ”glonţ” al lui Mircea Rednic, a intrat în locului lui Papazoglou pentru a aduce trei puncte mari în dreptul dinamoviştilor.

Ultimul a irosit o ocazie imensă în finalul partidei. A fost ”încolţit” de fundaşii moldovenilor, nu a putut trage din careu, mingea a ajuns la Nistor care a tras puternic şi a obţinut un corner important. N’Diaye a marcat unicul gol al partidei după ce a reluat cu capul centrarea căpitanului dinamovist. A trimis peste Fraisl, Karaboue nu a putut interveni de pe linia porţii iar mijlocaşul din Mali a înscris pentru prima dată în tricoul ”câinilor”.

Dinamo a obţinut trei puncte mari, într-o etapă în care toate echipele din play-out au remizat, şi s-a apropiat la un singur punct în spatele liderului Gaz Metan.