Înfrângere pentru Mulţescu la revenirea pe banca echipei

Poli Iași a obținut prima victorie în Liga 1 după 3 luni, 1-0 cu Dinamo, care rămâne fără succes în ultimele 8 etape. Gigi Mulțescu nu a revenit cu noroc pe banca tehnică.

Singurul gol al întâlnirii din Moldova a fost înscris de Djuranovic, în minutul 62, după ce a fost lăsat singur cu portarul la pasa lui Calcan.

Prima repriză a meciului din Copou a fost una destul de disputată, însă nicio echipă nu a reuşit să marcheze vreun gol.

Politehnica Iaşi a cerut penalty în mintul 37, însă arbitrul a considerat că Blejdea nu ar fi atins mingea cu mâna.

Repriza a doua a început foarte prost pentru Dinamo. Ieşenii au deschis scorul prin Djuranovic, după un contraatac fulger, în minutul 62.

Pe un teren greoi, Dinamo a încercat în zadar să egaleze, iar Mulțescu se vede învins la primul meci de la revenirea în funcția de „principal” al câinilor.

• În urma acestui rezultat, Dinamo se află pe locul 14 în Liga 1, cu 27 de puncte acumulate în cele 28 de partide disputate în campionat.
  • În următoarea etapă, Dinamo joacă cu CFR Cluj în Gruia, iar Poli Iaşi se deplasează la Clinceni, pentru duelul cu „revelaţia” Academica.