Lovitură dată de Dinamo! CS Dinamo a anunţat, marţi, că noul antrenor al echipei de handbal din cadrul clubului este Xavi Pascual.

“Clubul Sportiv Dinamo aduce pe banca tehnică a echipei de handbal unul dintre cei mai valoroşi antrenori din lume. Xavier Pascual (53 de ani) va antrena campioana României în următorii trei ani. Fost selecţioner al naţionalei României între 2016-2018, Pasqui are în spate o carieră fabuloasă, derulată integral la gigantul FC Barcelona, cu care a câştigat tot ce se putea câştiga”, se arată pe site-ul CS Dinamo.
Xavier Pascual va prelua funcţia de antrenor principal de la Constantin Ştefan. ”Este o onoare pentru mine să mă întorc ca antrenor în România. Dinamo m-a dorit foarte mult şi vreau să mulţumesc clubului pentru efortul depus pentru a mă avea pe banca tehnică în sezonul următor.

Pentru mine este o mare provocare şi sper că această colaborare să fie de lungă durată şi de mare succes. Aş dori, de asemenea, să îi trimit cele mai bune urări lui Javi Humet în aceste momente dificile pentru el. Am fost foarte impresionat de modul în care fanii dinamovişti l-au susţinut în acele momente dificile”, a declarat Pascual.
Născut în 8 martie 1968 la Barcelona, Xavi Pascual a fost handbalist până în 2006, evoluând pe postul de portar. Două sezoane (1986-1987 şi 1988-1989) a îmbrăcat tricoul blau-grana.
Palmaresul lui Xavi Pascual ca antrenor la FC Barcelona
- 5 titluri de campion mondial al cluburilor
- 2 Liga Campionilor
- 11 titluri naţionale – Liga ASOBAL
- 10 Cupa Regelui Spaniei
- 10 Supercupa Spaniei
- 10 Cupa Spaniei
- 3 Ligi ale Pirineilor
- 8 Supercupa Cataluniei