Avancronică I Dinamo București – CSM Vaslui

Dinamo București și CSM Vaslui sunt adversare duminică, de la ora 15:30, în Liga Zimbrilor la handbal.

Dinamo este o formație complet transformată după ce la mijlocul săptămânii a învins Vive Kielce cu scorul de 32-29, în meciul de debut în Liga Campionilor. Echipa noastră a obținut una dintre cele mai răsunătoare victorii ale handbalului masculin românesc la nivel de cluburi după 1990. Și a arătat, de fapt, la ce nivel este azi, dacă joacă la capacitate maximă. Polonezii au câștigat Liga Campionilor în urmă cu 5 ani, iar în 2019 au atins semifinalele.

Victoria echipei Dinamo în Liga Campionilor a venit după un start mai puțin convingător pe plan intern. Echipa condusă de Xavier Pascual a pierdut Supercupa României după o partidă cu HC Dobrogea Sud Constanța (18-19), iar cu CSM Bacău (35-30) și U Cluj (46-37), în Liga Zimbrilor, s-a impus fără a arăta ceva ieșit din comun. Au fost mai degrabă succese „de serviciu”, venite ca urmarea a valorii net superioare. Singurul joc pe plan intern în care Dinamo a impresionat până acum a fost în prima rundă cu Minaur Baia Mare, câștigat cu 33-17.

Foarte probabil, nu vom vedea Dinamo la același nivel din partida cu Vive Kielce și împotriva echipei CSM Vaslui. Nici adversarul nu o poate solicita la nivelul polonezilor. Cei care au jucat mai mult timp, vor fi probabil menajați. Sunt și unii handbaliști care au rămas pe margine la meciul de joi, precum Mousavi, Lazăr și Dedu. Dinamo trebuie să pună cel puțin 8 jucători români pe foaia de joc și să aibă permnent cel puțin doi în teren. Tot ce contează pentru echipa noastră este să obțină punctele puse în joc și să iasă fără accidentări din teren. Joi, urmează o altă partidă uriașă, cu PSG.

De partea cealaltă, CSM Vaslui este fără victorie după primele două jocuri, fiind învinsă de Potaissa Turda în deplasare cu 31-24 și de Steaua pe teren propriu cu 25-24. În acest ultim meci, formația lui Gabriel Armanu a avut o evoluție bună, reușind în două rânduri să vină de la minus patru goluri la avantaj de un gol. Iar la ultima fază a jocului, golgheterul Florin Acatrinei a ratat o aruncare de la 7 metri. Portarul Valentin Petrila a fost cel mai bun om al echipei.

Antrenorul caută prima victorie oficială pe banca tehnică a echipei CSM Vaslui, dar ar fi forțat să spunem că o poate obține pe terenul echipei Dinamo. Oaspeții vin totuși să își vândă scump pielea. Bătălia lor este cu alte echipe, în tentativa de a rămâne în Liga Zimbrilor. Deocamdată, CSM Vaslui încearcă să iasă cu fața sus dintr-un program foarte dificil, care va continua și în etapa a 4-a cu o altă partidă complicată, pe teren propriu cu Minaur Baia Mare.

  • Intrarea este liberă pentru galerie, iar accesul se face pe la intrarea în sală dinspre bazinul de înot (descoperit).
  • Dinamo a învins CSM Vaslui în toate cele 12 meciuri directe disputate în Liga Zimbrilor. În ediția trecută, în jocul tur, s-a consemnat și cea mai mare diferență din istoria confruntărilor, scor 40-26. În retur, Dinamo s-a impus cu 32-26.
  • Nu sunt motive ca Dinamo să forțeze, ci va încerca doar să-și mențină tonusul de competiție și să obțină o victorie fără complicații.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s