Dinamo și FCU Craiova și-au împărțit punctele

Dinamo a remizat pe teren propriu cu U Craiova 1948, scor 0-0, în etapa a 17-a din Liga 1. Echipa noastră rămâne fără victorie și este penultima în clasament.

Dinamo a început partida mai decisă. Ivanovski a șutat din interiorul careului, dar Popa e la post. Tot el a fost salvator la lovitura de cap a lui Andre Pinto, după un corner executat de Torje. Kainourgios a ratat și el o ocazie.

Oltenii au replicat prin Sidibe, dar portarul Iliev a respins mingea șutată de acesta.

Echipa pregătită de Eugen Trică a ieșit mai hotărâtă de la vestiare, iar Bălan și Baeten au amenințat buturile adverse, însă fără a modifica tabela de marcaj. Compagno a trimis și el, din cădere, balonul pe centrul porții.

Cea mai mare ocazie a meciului a fost a oltenilor. În minutul 65, Raicea putea da lovitura, dar șutul său din interiorul careului a lovit bara, după care a părăsit suprafața de joc.

Până la final, Dinamo a căutat să marcheze un gol care s-ar fi dovedit decisiv, dar scopul nu a fost atins. Totuși, Raicea a mai fost odată aproape de a marca, cu zece minute înainte de ultimul fluier, dar Iliev a blocat situația de gol a jucătorului oltenilor. Oaspeții au cerut penalty la această fază, reclamând faptul că Andrei Radu l-a tras de tricou pe Raicea.

În cele din urmă, partida din Ștefan cel Mare s-a încheiat 0-0, iar Dinamo continuă seria ajunsă la 14 meciuri fără victorie. Rămâne pe locul 15, cu nouă puncte, după 17 etape.

De partea cealaltă, FC U Craiova acumulează 15 puncte și e pe locul 13.