Avancronica I Veszprem HC – Dinamo Bucuresti

Astazi, de la ora 19:45, echipa noastra de handbal joaca in deplasare cu Telekom Veszprem, in etapa a 9-a, din EHF Champions League.

Veszprem revine cu un succes dupa cele doua infrangeri suferite in cadrul grupei B a Ligii Campionilor (29-31 la Bucuresti, contra lui Dinamo si 27-29 la Zaporojie, in fata lui Motor), trupa pregatita de fostul international sarb Momir Ilic izbutind sa o depaseasca fara prea mari emotii in ultima etapa, pe Motor, scor 36-29. Omul meciului a fost desemnat Gasper Marguc, cu 9 goluri reusite din tot atatea aruncari expediate.

Inaintea rundei cu numarul 9, Veszprem ocupa cea de-a doua treapta a podiumului, cu 10 puncte in palmares (4 mai putine decat liderul Vive Kielce) si un golaveraj pozitiv +16.

In urma cu doar cateva zile, “epitok” s-a impus cu un categoric 41-26 in campionat (NB I, elita handbalului masculin din tara vecina) impotriva lui Budakalasz, bifand asadar cel de-al noualea succes stagional.

De partea cealalta, echipa noastra, revine in principala competitie europeana, inter-cluburi, dupa infrangerea 30-37 suferita in Germania, la Flensburg, “cainii rosii” au cedat din nou, la retur (in sala Dinamo), de aceasta data la o diferenta de 8 goluri, scor 20-28. Desi au incheiat prima repriza la egalitate (13-13), dinamovistii au pierdut ritmul in partea secunda a intalnirii, echilibrul fiind rupt inca din startul acesteia.

Cu doar doua victorii repurtate de-a lungul acestei editii si 4 puncte in palmares, elevii lui Xavier Pascual ocupa in prezent ultima treapta a clasamentului grupei B si sunt obligati sa revina cu puncte din Ungaria, pentru a mai putea spera la un loc in faza optimilor de finala ale intrecerii. La mijlocul saptamanii viitoare, Dinamo va primi vizita ucrainenilor de la Motor Zaporojie, formatie in fata careia s-a impus cu 35-31 la Bucuresti, in urma cu mai bine de 5 ani (de asemenea, meci jucat in Liga Campionilor).

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s