Foto I Debut cu victorie pentru Robert Moldoveanu

După doar 11 meciuri jucate în acest sezon al Ligii 1 în tricoul lui Dinamo, fără niciun gol marcat, Robert Moldoveanu a fost cedat definitiv la Farul Constanța.

Farul avea nevoie de victorie pentru a-și consolida locul 6, ultimul care duce în play-off. Elevii lui Hagi au început în forță și au deschis scorul prin Adi Petre (15) dintr-o pasă a lui De Nooijer. Dobrogenii au continuat ofensiva și puteau majora avantajul la șutul lui Iancu. Portarul Popa a respins excelent. Omoh putea să-și treacă și el numele pe tabela de marcaj, dar reluarea sa din 12 metri a fost salvată eroic de Armaș.

Același Armaș a fost aproape de egalare în prelungirile primei reprize, dar reluarea sa din marginea careului mic a fost respinsă de Aioani. Repriza a doua la discreția elevilor lui Hagi. În minutul 58, Farul a primit penalty după hențul lui Cosmin Achim. Adi Petre a ratat însă. Avea să fie 2-0 totuși, Robert Moldoveanu, intrat în lovul lui Petre în minutul 70, a punctat la prima atingere de balon. Scorul final avea să fie stabilit de Florin Purece (86).

Acesta, a fiind declarat ”omul meciului”.

• 11 meciuri a jucat Robert Moldoveanu pentru Dinamo în actuala ediție a Ligii 1.
  • 10 meciuri a jucat Robert Moldoveanu în tricoul lui Dinamo în sezonul trecut al Ligii 1.
  • 6 goluri a marcat Robert Moldoveanu în total în Liga 1, toate pentru Dinamo.
  • Dinamo, FC Brașov și Petrolul Ploiești sunt echipele la care a activat până acum Robert Moldoveanu.