Avancronică I Rapid București – Dinamo București

Rapid și Dinamo se înfruntă astăzi, de la ora 20:30, pe Arena Națională, în derby-ul etapei cu numărul 28 din Liga 1.

Dinamo este neînvinsă în ultimele 14 meciuri jucate cu Rapid, în toate competițiile, dar statistica este prea puțin relevantă în contextul crizei pe care o traversează echipa noastră. În tur, a fost 1-1, cu Dinamo foarte aproape de victorie. Rapid a egalat în prelungiri. Ultimul succes al giuleștenilor datează din august 2008, când s-au impus cu 2-1.

Giuleștenii n-au niciun succes în 2022, dar încă mai visează la play-off, unde pot ajunge doar dacă adună 9 puncte în ultimele 3 etape din sezonul regulat.

Rapid încă mai speră să prindă play-off-ul, deși nu a mai câștigat niciun meci în ultimele 8 etape. Victoria lui FC Argeș pe terenul Farului încă face posibil visul giuleștenilor, dar numai în anumite condiții. Rapid trebuie să câștige toate cele 3 meciuri rămase până la finalul sezonului regulat, iar Farul și FC Argeș să nu acumuleze mai mult de 45 de puncte. E un scenariu destul de fantezist, dar totul este posibil în Liga 1. Rapid a pierdut în ultima etapă, 1-2 cu CFR Cluj, în Gruia, dar a făcut o parte a doua excelentă, în care a pus mare presiune pe defensiva campioanei. A fost primul eșec după 4 remize consecutive. Rapid n-a mai câștigat de la mijlocul lui decembrie, când o învingea pe FC Argeș chiar pe Arena Națională, cu 2-0.

Mihai Iosif resimte o presiune din ce în ce mai mare, din pricina seriei lungi fără victorie, în ciuda asigurărilor date de conducere. Antrenorul Rapidului trebuie să se descurce pentru al doilea meci consecutiv fără Albu, suspendat după eliminarea din partida cu Sepsi. Tot indisponibil este și Onea, ieșit accidentat în Gruia. Cu probleme s-a ales și Săpunaru, înlocuit în finalul meciului cu CFR Cluj. Iosif ar putea reveni la apărarea în 4, după ce a utilizat un modul cu 3 fundași centrali în runda precedentă. Lângă Vojtus ar putea juca Sefer și Stahl. Belu va fi titularizat în flancul drept al defensivei. Crepulja lipsește de 4 etape.

Rapid este neînvinsă în ultimele 7 meciuri jucate pe ”teren propriu”, dar are numai două victorii – 2-0 cu CFR Cluj și FC Argeș. În rest, numai rezultate de egalitate, între care patru de 1-1. Ultimul eșec pe teren propriu a fost cel cu Voluntari (0-1), din septembrie, chiar pe Arena Națională.

Echipa noastră vine cu mari speranțe pe Arena Națională, după primul succes din era Stoican. Dinamoviștii au învins-o cu 4-0 pe Gaz Metan Mediaș, pe care au și depășit-o în clasament. Gaz Metan a fost penalizată cu 8 puncte și a coborât pe locul 15. Dinamo s-a apropiat la 12 puncte de locul 12, pe care se află CS Mioveni.

”Câinii” n-a luat gol în ultimele două etape, ceea ce reprezintă un pas mare. Înaintea meciului cu Gaz Metan, Dinamo a scos un punct la Arad, unde a terminat meciul în 8 jucători de câmp.

Torje s-a întors pe teren cu o dublă în meciul cu Gaz Metan și va fi titular și pe Arena Națională. Ivanovski va juca în atac, alături de Torje și Bordușanu. Matei va fi retras în linia mediană, alături de Bordușanu și Răuță, care revine după suspendare. Ivanov va fi rezervă. Va fi disponibil și Ehmann și e posibil ca Stoican să joace cu 3 fundași centrali, la fel ca la Arad. Jovanovic și Patriche sunt ceilalți doi stoperi. Ricardo Grigore s-a accidentat într-un amical jucat în această săptămână.

”Ne așteaptă un meci cu câteva caracteristici aparte. În primul rând, vrem să obținem un rezultat pozitiv. Sper că jocul va confirma drumul bun pe care suntem începând cu meciul de la Arad. Trebuie să ne punem mintea la contribuție, să fim inteligenți. Sunt convins că vom avea în spate o galerie senzațională care ne va duce spre un rezultat pozitiv. Există o liniște în subconștientul nostru, dar nu e de ajuns. Trebuie să fim realiști și să vedem că se poate și mai mult.

Rapid are o echipă bună, cu suporteri care sunt apropiați de jucători. Am văzut o echipă care a făcut un meci foarte bun cu CFR. Nu cred că Mihai Iosif va fi îndepărtat de la Rapid. Omul acesta a dus echipa în prima ligă, a dus echipa pe un loc pe care nimeni nu se aștepta.

Ricardo Grigore și Mihaiu au probleme medicale, a acuzat și Ivanov unele probleme. Sper să nu fie ceva grav. Voi decide după antrenamentul de azi cine va rămâne în lotul de 20 pentru meciul cu Rapid”, a spus Stoican, în conferința de presă, dinaintea derby-ului.

ECHIPE PROBABILE

Rapid: Moldovan – Belu, Dandea, Grigore, Jr. Morais – Moise, Kait, Rareș Ilie – Sefer, Vojtus, Stahl;

DINAMO: Figueiredo – Buleică, Patriche, Jovanovic, Ehmann, Radu – Bordușanu, Răuță, Matei – Torje, Ivanovski.

  • Partida va fi arbitrată de Istvan Kovacs, ajutat de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Toate declaraţiile şi reacţiile de la această partidă, pot fi găsite pe –->>> www.doardinamo.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s