Doi dinamovişti fac parte din ‘echipa etapei a 7-a’

Revista Ligii Profesioniste de Fotbal a stabilit echipa ideală a etapei a 7-a din play-out.

Dinamo a făcut spectacol cu Academica Clinceni, în etapa a șaptea din play-out. „Câinii”, au reușit să se impună împotriva celor din Ilfov, scor 5-1. Mirko Ivanovski a deschis scorul în minutul 55, după ce a reluat spectaculos, din 6 metri, o centrare a lui Filip. În minutul 58, Andoni Ivanov a majorat scorul. Mijlocașul a marcat cu un șut de la 10 metri.

Până la final, nou-intratul Vlad Morar a punctat de trei ori. În minutul 76, a marcat din a doua încercare, după ce portarul Bolboașă i-a respins în prima fază lovitura de cap, iar după două minute a făcut „dubla”. Șutul lui Steliano Filip a ajuns la atacantul „câinilor”, care a punctat cu un șut plasat, de la 10 metri. În minutul 86, atacantul venit de la Gaz Metan a bifat hattrick-ul, reluare în poarta goală, de la 6 metri.

LPF I-A INCLUS ÎN PRIMUL „11” PE DINAMOVIȘTII:
  • Steliano Filip (Dinamo / 27 de ani) – A contribuit cu două pase decisive la cel mai clar succes reuşit de Dinamo în acest sezon.
  • Vlad Morar (Dinamo / 28 de ani) – Prin dubla reuşită în ultima etapă, vârful dinamoviştilor a ajuns la 30 de goluri marcate în 127 de meciuri bifate în Liga 1.
Steliano Filip, detașat după victoria la scor a lui Dinamo

”Am obținut ce trebuia. (n.r. despre faza care a dus la eliminarea lui Rufati) A trecut prin fața mea, l-am călcat, i-am și spus arbitrului că l-am atins, de ce să mint? Nu am înțeles reacția lui, m-a lovit. Că a făcut-o încet sau tare, am obținut ce trebuia să obțin. Mi-a părut rău, dar ce să facem, așa este la fotbal.

Un rezultat bun, meci bun pentru noi. Ne-am dorit victoria, să ne facem jocul și să pregătim ușor-ușor barajul. Când nu dai gol, jocul se poate schimba. Chiar dacă a fost 0-0, am dominat prima repriză, am avut câteva ocazii foarte clare. Am vorbit la pauză, ținând cont de superioritatea numerică, trebuia să câștigăm”, a precizat Steliano Filip la finalul meciului.

Reacția lui Vlad Morar, după hat-trick-ul cu Academica Clinceni

”A fost un meci frumos, cu multe goluri. Cel mai important e că am obținut cele trei puncte. Am controlat jocul în prima repriză, chiar dacă nu am marcat.

Mai avem două jocuri grele și trebuie să ne pregătim pentru meciurile de baraj. La ultimul gol nu am atins eu mingea, nu e hat-trick. Am dat doar două goluri”, a declarat Morar după meci.

3 gânduri despre &8222;Doi dinamovişti fac parte din ‘echipa etapei a 7-a’&8221;