Surpriză pe Cluj Arena și Dinamo pleacă cu handicap în manșa retur

Dinamo pierde în fața Universități Cluj, scor 2-0, după golurile lui Remacle (14) şi Boiciuc (83).

După un început curajos, prăbușirea „câinilor” a început odată cu eroarea monumentală a lui Mihai Eșanu, din care a rezultat primul gol al „Șepcilor Roșii”. Goalkeeper-ul e principalul vinovat de la reușita clujenilor, cea care i-a „tranchilizat”, literalemnte, pe băieții lui Uhrin.

În prima repriză, ”câinii” au punctat doar la șutul lui Pierret și prin bâlbâielile lui Torje, iar Uhrin avea misiunea urgentă de a-și trezi jucătorii la pauză.

„Câinii” au urcat avansat liniile în repriza a doua, au zguduit de două ori bara transversală, prin Matei și Irobiso, dar tot U Cluj a reușit să înscrie. Ba chiar în inferioritate, un gol ce poate fi sinonim cu finalul aventurii lui Dinamo în Liga 1. Ioan Filip, izgonit din Ștefan cel Mare în urmă cu câteva sezoane, a făcut cursa carierei, a „inventat” o pasîă de excepție, iar Boiciuc nu l-a iertat pe Eșanu.

Doar o galerie a mai cântat până la final, cea a „Șepcilor Roșii”, care simte din ce în ce mai aproape parfumul primei ligi. Dincolo, frustrare și neputință! Fanii lui Dinamo n-au acceptat și al doilea gol primit și au devastat sectorul de peluză, aruncând scaune spre pista de atletism a stadionului. Returul e peste o săptămână, la București.