”Câinii” o vor pe Dinamo ca Manchester City: „Nici U Cluj nu e Aston Villa!”

Dinamo a fost învinsă, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, de echipa Universitatea Cluj, în prima manşă a barajului de menţinere/promovare în Liga 1 și ”câinii” au o misiune foarte complicată în returul barajului.

Cu o săptămână înaintea returului din Ștefan cel Mare, Peluza Cătălin Hîldan a făcut un apel. Suporterii lui Dinamo le prezintă elevilor lui Dusan Uhrin exemplul Manchester City, cea care a câștigat astăzi un nou titlu de campioană în Premier League.

Fanii fac referire la revenirea senzațională a lui Manchester City din duelul cu Aston Villa, scor 3-2. Echipa lui Pep Guardiola avea nevoie de victorie pentru a fi sigură de titlu în Premier League, însă după 75 de minute era condusă cu 2-0. Ulterior, în doar șase minute, formația de pe Etihad a marcat de trei ori prin Gundogan (2) și Rodri, iar trofeul de campioană a rămas la City.

„S-A ÎNTÂMPLAT ACUM

La case mai mari. E adevărat că Dinamo nu e Manchester City, dar nici U Cluj nu e Aston Villa. City a jucat cu trofeul de campioană pe masă. Era la mâna ei. Avea nevoie de victorie ca să nu depindă de se întâmplă la vecinii din Liverpool.

Doar că în minutul 76, Aston Villa o conducea pe City cu 2-0. Atunci s-a produs miracolul, lucru posibil cu un stadion plin și încurajări din tribune. ÎN 5 MINUTE, CITY A ÎNSCRIS DE 3 ORI și a devenit campioană. Degeaba a câștigat și Liverpool (3-1 cu Wolverhampton).

Duminică nu vom avea doar UN SFERT DE ORĂ pentru a întoarce acel 2-0 de la Cluj. Vom avea 90 de minute.

Și chiar dacă vor deschide ei scorul, tot trebuie să credem că Dinamo poate înscrie de 3 ori acasă, în Groapă, CU STADIONUL PLIN și cu atmosferă de meci pe viață și pe moarte”, a scris Peluza Cătălin Hîldan, pe Facebook.

Manchester City, campioană în Premier League!

Lupta pentru titlu în Premier League s-a decis în ultima etapă, iar Manchester City este marea câștigătoare din Premier League, în detrimentul lui Liverpool.

Manchester City și-a păstrat titlul de campioană din Premier League, câștigând titlul în ultima etapă. Aflată la distanță de doar un punct față de Liverpool, formația lui Guardiola a suferit până în minutul 76.

Aston Villa a condus aproape tot meciul cu 2-0, însă City a revenit spectaculos și a întors scorul în doar cinci minute, impunându-se cu 3-2. Chiar dacă s-a impus cu 3-1, pentru Liverpool nu a fost suficient, încheind competiția pe poziția secundă.

PCH, mesaj după ce ”câinii” au pierdut la Cluj

”Duminică începem demolarea stadionului Dinamo!

Este singura șansă pentru a întoarce rezultatul. Suntem Dinamo și nu avem voie să punem capul în pământ. Respect celor care au fost la Cluj și au cântat timp de 90 de minute! La București, acasă, trebuie să umplem stadionul și să-l facem să se cutremure! Să-l facem să cadă, asemenea Ierihonului, sub strigătele și cântecele noastre!

Nu e momentul să dăm în jucători! Au fost greșeli, dar am dominat repriza secundă, arătând că suntem echipa mai valoroasă. Am avut două bare și trebuie să sperăm că în meciul de acasă ghinionul se va sparge.

Nu s-a terminat! Duminică trebuie să arătăm că merităm să fim în Liga 1! Luptăm până la capăt! Pe viață și pe moarte!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook Peluza Cătălin Hîldan-Dinamo.

Dusan Uhrin, dezamăgit după eșecul cu U Cluj: ”Trebuie să încercăm să revenim”

La final, antrenorul lui Dinamo s-a arătat dezamăgit atât de rezultat, cât și de atitudinea jucătorilor, însă a declarat că speră ca echipa sa să întoarcă soarta barajului în manșa secundă. Tehnicianul a scos în evidență faptul că fotbaliștilor săi le-a lipsit agresivitatea.

”Nu am început jocul cu agresivitate, nu e un rezultat prea bun. A doua repriză am început să jucăm mai bine, dar nu am înscris, era important să dăm gol. Mai avem 90 de minute să întoarcem rezultatul și sper să dăm maximum la retur. A fost un discurs dur (n.r.- în vestiar, la pauză), am început bine repriza a doua, dar nu am reușit să înscriem.

E 0-2, mai avem un meci acasă. Două bare nu ajung. A fost greu pentru că U Cluj a jucat bine, acum trebuie să încercăm să revenim. Jucătorii vorbesc între ei, dar trebuie să demonstreze pe teren. Atmosfera a fost superbă, dar am fost concentrat la meci. Cu siguranță, agresivitatea (n.r.- ce trebuie să schimbe Dinamo la retur), a declarat Dusan Uhrin.

Dusan Uhrin, contestat după primul meci din baraj: ”Trebuie să fii mai pragmatic”