VAR-ul nu a funcționat la România – Muntenegru

România – Muntenegru 0-3, partidă din Liga B a Nations League, nu a avut parte de videoarbitraj. Motivul? O defecțiune tehnică apărută cu 10 minute înainte de startul partide.

VAR-ul nu funcționează la meciul din Giulești din cauza unei probleme la serverele UEFA.

George Pușcaș a marcat când Muntenegru conducea cu 2-0, într-un moment în care tricolorii puteau să dea tonul revenirii. Atacantul naționalei a primit o verticalizare de la Florin Tănase și l-a învins pe Mijatovic, dar tușierul au semnalat ofsaid la poziția jucătorului nostru.

Chiar la acest meci, VAR-ul nu este disponibil. UEFA a anunțat înaintea partidei că serverele s-au stricat. Tocmai liniile de ofsaid nu funcționează.

Imediat după golul anulat al lui Pușcaș, Muntenegru a mai marcat o dată, și a dus scorul la 3-0.

George Pușcaș a avut șansa să-și revanșa după ratarea uriașă din meciul cu Bosnia și penalty-ul irosit în partida cu Finlanda.

În minutul 42, Stefan Mugosa a înscris cu capul, după un corner, cu o reluare din doi metri de lângă Vlad Chiricheş. Acesta a reluat în plasa porţii lui Florin Niţă după ce a câştigat duelul aerian cu căpitanul naţionalei.

În minutul 56, Mugosa a făcut „dubla” cu o lovitură de cap. Fundașii lui Edi Iordănescu au uitat să mai facă marcaj și la această fază.

În minutul 64, acelaşi Mugosa a reuşit hat-trick-ul. Acesta a înscris cu o reluare de la marginea careului şi a ajuns la patru goluri în poarta României în doar două meciuri.

Înaintea golului din prima repriză, Nicuşor Bancu a fost protagonistul unui conflict. Căpitanul de la Universitatea Craiova a fost lovit de un adversar în mandibulă și a primit îngrijiri medicale.

În urma conflictului iscat, Burcă a protestat vehement şi a primit cartonaşul galben.

REZUMAT: Romania – Muntenegru 0-3