David Popovici a scris istorie în sportul românesc la doar 17 ani. Înotătorul a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber din cadrul Campionatului Mondial de seniori de la Budapesta.

Dinamovistul nu doar că a cucerit aurul la Budapesta, dar a făcut-o într-o manieră remarcabilă, cu timp 1:43.21.

De-a lungul întregii istorii, în proba de 200 de metri liber doar trei sportivi au încheiat cursa mai rapid decât a făcut-o David Popovici la Mondialele din acest an de la Budapesta.

Astfel, conform datelor furnizate de Swimmingstats, deținătorul recordului all-time est germanul Paul Biedermann, care a făcut proba, la Mondialele din 2009, în 1:42.00.

Locul doi este ocupat de legendarul american Michael Phelps, cu 1:42.96, timp obținut la Jocurile Olimpice din 2008.

Pe locul trei în clasamentul în care David Popovici ocupă locul patru este francezul Yannick Agnel, care, la Jocurile Olimpice din 2012, a încheiat proba în 1:43.13.

@doar_dinamo_official

Dinamovistul, David Popovici, primul campion mondial la natație din istoria României!

♬ original sound – Doar_Dinamo_Official

David Popovici a devenit după succesul de la Budapesta primul înotător român care câștiga medalia de aur la o ediție a Campionatului Mondial, indiferent de probă.

De-a lungul istoriei, România a mai obținut doar două medalii de aur la Mondiale, de fiecare dată la feminin. Au câștigat medalii de aur Tamara Costache, 1986 – 50 de metri liber și Diana Mocanu, 2001 – 200 de metri spate.

Mesajul lui David Popovici după ce a devenit campion mondial: ”M-am gândit la voi!”

La puțin timp după ce a devenit campion mondial, David Popovici a scris un mesaj de mulțumire pentru susținătorii săi pe rețelele sociale.

Înotătorul a distribuit o fotografie cu drapelul României la care a adăugat o descrie scurtă, dar cu o mare încărcătură: ”M-am gândit la voi toți. Vă mulțumesc!”, a scris campionul mondial pe pagina sa de Facebook.

Anunțul așteptat de toți fanii lui Dinamo: ”Am semnat un acord. O chestiune de zile”

David Popovici, primul campion mondial la natație din istoria României! Prima reacție după ce a cucerit aurul Mondial

3 gânduri despre &8222;Video I Doar trei sportivi au înotat mai rapid decât David Popovici la 200 de metri liber în întreaga istorie!&8221;