Jonathan Rodriguez a fost prezentat la noua sa echipă, după ce a plecat de la Dinamo

Jucătorii cu salarii mari părăsesc, pe rând, corabia Dinamo. Ultimul de pe lista plecărilor este Jonathan Rodriguez, mijlocaşul împrumutat în a doua parte a sezonului de la CFR Cluj şi omul care avea unul dintre cele mai mari lefuri din lotul nostru.

Jonathan Rodriguez (32 de ani), mijlocaşul care a evoluat în ultimele şase luni la Dinamo şi-a reziliat contractul cu CFR Cluj, echipă de care aparţinea şi a semnat cu covăsnenii din postura de jucător liber.

Sepsi a anunțat transferul lui Rodriguez, cu care a semnat un contract valabil pe două sezoane și va încasa un salariu de 7000 de euro lunar la gruparea patronată de Laszlo Dioszegi. La Sepsi, Rodriguez va fi coleg cu un alt fost dinamovist, Cosmin Matei, cu care a contribuit la retrogradarea lui Dinamo.

”Sepsi OSK a continuat campania de transferuri: am ajuns la un acord și cu mijlocaşul Jonathan Rodríguez. Jucătorul argentinian, în vârstă de 32 de ani, a semnat un contract valabil pe doi ani cu clubul nostru.

Venit la Sepsi OSK de la CFR Cluj, Jonathan Rodríguez a jucat ultima oară la FC Dinamo, sub formă de împrumut, dar a mai evoluat în carieră și la echipele FC Botoșani, Agropecuario sau Deportivo Madryn (Argentina).

Bun venit în echipa noastră, Jonathan!”, se arată pe pagina oficială a lui Sepsi.

Rodriguez joacă din 2017 în România. A fost adus de Valeriu Iftime la FC Botoșani, iar după patru ani a plecat la CFR Cluj.

Cota de piață a fotbalistului este de 450.000 de euro.

”Cu această mutare, putem spune că avem lotul complet. Avem dubluri pe aproape toate posturile, cu o singură excepție, unde însă pot evolua fără probleme alți doi jucători, de pe alte poziții.

Dacă mai apare vreun fotbalist interesant, poate îl vom aduce, dar nu este neapărat, suntem mulțumiți cu ce avem în prezent”, a spus Dioszegi.

Mutările de la Dinamo din această vară

Antrenor – Iulian Mihăescu (nou)

Veniri – Neluț Roșu (FC Voluntari / liber de contract), Valentin Lazăr (CSM Reșița / liber de contract), Antoni Ivanov (contract prelungit), Bogdan Gavrilă (Sirens FC / liber de contract), Andrei Florescu (Mataloglobus / revenit după împrumut), Alin Demici (FC Rapid 1923 / liber de contract), Alexandru Chilili (FC Voluntari / împrumutat), Denis Oncescu, Cristian Ionescu, Mario Șutru, Mario Zamfir, Daniel Dinu (promovați de la juniori);

Plecări – Christian Irobiso (Petrolul / contract încheiat), Steliano Filip (contract reziliat), Ricardo Grigore (FCU Craiova / 50.000 euro), Vlad Morar (FCV Farul / contract încheiat), Gabriel Torje (FCV Farul / contract încheiat), Cosmin Matei (Sepsi OSK / contract încheiat), Alexandru Răuță (FC Hermannstadt / contract încheiat), Balthazar Pierret (Quevilly Rouen Metropole / contract încheiat), Mirko Ianovski (Petrolul / contract încheiat), Andreas Mihaiu (Chindia / contract încheiat), Răzvan Grădinaru (Karmiotissa / contract încheiat), Jonathan Rodriguez (CFR Cluj / împrumut expirat), Desire Segbe Azankpo (USL Dunkerque / împrumut expirat), Thomas Chesneau (Concordia Chiajna / împrumut expirat), Dusan Celar (CFR Cluj / împrumut expirat), Gabriel Moura (sub semnul întrebări), Baptiste Aloe, Cătălin Carp, Andrei Radu, Antoni Ivanov, Igor Jovanovic (contracte reziliate).

CITESTE SI:

Iulian Mihăescu, cere întăriri: ”Va fi greu să rezistăm”. Ce spune despre viitorul său în Ștefan cel Mare

Cătălin Carp și-a găsit echipă după despărțirea de Dinamo. Clubul l-a prezentat oficial

Marius Niculae explică de ce a refuzat să vină la Dinamo

3 gânduri despre &8222;Jonathan Rodriguez a fost prezentat la noua sa echipă, după ce a plecat de la Dinamo&8221;

Lasă un răspuns