Dinamo nu reușește să „spargă gheața” în meciurile amicale

Dinamo se pregăteşte de primul sezon din liga secundă. “Câinii” continuă seria meciurilor amicale pentru pregătirea noului sezon din Liga 2, iar echipa pregătită de Iulian Mihăescu și Ionel Augustin au jucat la Clinceni cu FCSB 2, scor final 3-1, pentru gazde.

Dinamo a reușit să deschidă scorul în minutul 32, prin Cătălin Țîră. FCSB 2 a egalat prin Robert Tudor în 44 și a preluat conducerea scorului prin dubla lui Mitrică din minutele 70 și 76.

Iulian Mihăescu a trimis pe teren o echipă care ar putea să apară și în prima etapă din Liga 2 de pe data de 6 august. Ofertat de mai multe echipe din SuperLiga, Ahmed Bani a rămas doar pe bancă. Alin Buleică, unul dintre puținii jucători rămași din Liga 1 a fost și el doar rezervă.

Primul unsprezece al lui Dinamo cu FCSB 2 A Clinceni

Dinamo: Eșanu, Moura, Tone, Dudea, Amzăr, Neluț Roșu, Iulian Roșu, Bordușanu, Crețu, Lazar, Țîră.

Rezerve: Fara, Oncescu, Buleică, Dragomir, Demci, Zamfir, Ionescu, Bani, Florescu, Șutru, Dinu.

Cătălin Țîră s-a reîntors la Dinamo după ce a fost dat afară de Mircea Rednic și a reușit să marcheze primul gol. Atacantul a marcat în minutul 30, după un început de meci în care Dinamo a avut inițiativa și a dominat.

Bordușanu a fost aproape să marcheze golul doi și a trimis mingea în bară, însă ocaziile s-au răzbunat iar ilfovenii au reușit să egaleze cu un minut înainte de pauză.

Banca tehnică a lui Dinamo a produs mai multe schimbări în partea a doua a meciului de la Clinceni, care se dispută pe parcursul a 100 de minute.

Dinamo în repriza secundă

Fara – Buleică, Dudea, Dragomir, Demci – Iulian Roșu, Neluț Roșu – Bordușanu, Bani, Lazăr – Dinu.

Dinamo a schimbat mare parte dintre jucători în repriza a doua. Astfel, în poartă a intrat Ștefan Fara în locul lui Mihai Eșanu, Alin Buleică l-a înlocuit pe Moura. Dragomir l-a schimbat și pe Țone, iar Demci pe Amzăr.

Ahmed Bani a intrat și el în locul lui Geani Crețu, în timp ce autorul golului, Cătălin Țîră, a fost înlocuit de Dinu, cel care a marcat cinci goluri în poarta FCSB-ului în sezonul trecut.

FCSB 2 însă reușește să preia conducerea pe tabelă, după ce Demci a comis un faul în careu, iar satelitul rivalei înscrie din penalty.

Mutările de la Dinamo din această vară

Antrenor – Iulian Mihăescu (nou)

Veniri – Neluț Roșu (FC Voluntari / liber de contract), Valentin Lazăr (CSM Reșița / liber de contract), Antoni Ivanov (contract prelungit), Bogdan Gavrilă (Sirens FC / liber de contract), Andrei Florescu (Mataloglobus / revenit după împrumut), Alin Demici (FC Rapid 1923 / liber de contract), Alexandru Chilili (FC Voluntari / împrumutat), Denis Oncescu, Cristian Ionescu, Mario Șutru, Mario Zamfir, Daniel Dinu (promovați de la juniori);

Plecări – Christian Irobiso (Petrolul / contract încheiat), Steliano Filip (contract reziliat), Ricardo Grigore (FCU Craiova / 50.000 euro), Vlad Morar (FCV Farul / contract încheiat), Gabriel Torje (FCV Farul / contract încheiat), Cosmin Matei (Sepsi OSK / contract încheiat), Alexandru Răuță (FC Hermannstadt / contract încheiat), Balthazar Pierret (Quevilly Rouen Metropole / contract încheiat), Mirko Ianovski (Petrolul / contract încheiat), Andreas Mihaiu (Chindia / contract încheiat), Răzvan Grădinaru (Karmiotissa / contract încheiat), Jonathan Rodriguez (CFR Cluj / împrumut expirat), Desire Segbe Azankpo (USL Dunkerque / împrumut expirat), Thomas Chesneau (Concordia Chiajna / împrumut expirat), Dusan Celar (CFR Cluj / împrumut expirat), Gabriel Moura (sub semnul întrebări), Baptiste Aloe, Cătălin Carp, Andrei Radu, Antoni Ivanov, Igor Jovanovic (contracte reziliate).

Handbal I Programul lui Dinamo în Champions League!

Neluț Roșu a explicat de ce a ales Dinamo: ”Acesta a fost momentul”

3 gânduri despre &8222;Dinamo nu reușește să „spargă gheața” în meciurile amicale&8221;