Video I Ovidiu Burcă, primul eșec pe banca lui Dinamo

Dinamo a întâlnit în această după-amiază pe Oțelul Galați, în ultimul meci al rundei secunde.

Pe o căldură sufocantă la Clinceni, unde câteva mii de fani dinamoviști au venit să îi susțină pe favoriți. Elevii lui Ovidiu Burcă au trebuit să se recunoască înfrânți, scor 3-1, pentru Galați.

Gălățenii au început mai agresiv, ținuți în priză de Dorinel Munteanu. Tabela a fost deblocată în minutul 33, când Răzvan Gorovei a profitat dintr-o lovitură liberă.

La ultima acțiune a primei părți, Vasile Buhăescu a fost servit excelent de Moura și a punctat din 6 metri, în poarta goală.

Laurențiu Maxim, puștiul introdus de Dorinel la pauză, a făcut 2-1 în minutul 56. A șutat pe jos, la colțul scurt, la finalul unui contraatac electrizant. Rezultatul final a fost stabilit de George Cîrjan, la o fază în care defensiva „câinilor” a ațipit. Pasa de gol a venit direct din aruncare de la margine.