Video I Înfrângere dramatică la Buzău

Gloria Buzău și Dinamo București s-au întâlnit în această dimineață în etapa cu numărul 7 a ligii secunde.

Un meci foarte important pentru echipa noastră, care putea speră la a urcă în clasament în cazul unui rezultat pozitiv. Am întâlnit o echipa Buzău care are pretenții de promovare.

Elevii lui Ovidiu Burcă au pierdut din nou, 1-2 pe terenul Gloriei Buzău și a bifat a cincea înfrângere în 7 etape.

Dinamoviști au început meciul cu gol după mai puțin de două minute, când Giafer a marcat după o centrare din corner. Au urmat apoi două ocazii mari ale buzoienilor, ambele prin Ciobanu, dar portarul Dujmovic „a făcut minuni”.

Echipa lui Cristi Pustai a egalat în minutul 24, când șutul lui Ariel Lopez, pe colțul scurt, s-a oprit în vinclu. Până la pauză, Dinamo a avut două ocazii bune, prin Vali Lazăr și Neluț Roșu, dar portarul Gloriei a parat fantastic.

În repriza a doua, tot Buzăul a avut inițiativa. Mai întâi fostul dinamovist Neicuțescu l-a „întins” pe portar, iar apoi Pablo Gaitan a marcat golul victoriei în minutul 79.

Dinamo rămâne pe locul 16 (din 20 de echipe) în clasamentul Ligii 2, cu 6 puncte.

După pauza competițională de aproximativ două săptămâni, Dinamo va juca pe teren propriu cu Unirea Slobozia.