”Clau-gol” a revenit în antrenorat, după aventura scurtă de la Poli Iași

Claudiu Niculescu (46 ani) nu a stat departe de antrenorat. Demis de la Politehnica Timișoara după doar 10 meciuri, în care a înregistrat 6 victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri, fostul jucător al lui Dinamo a semnat cu CSC 1599 Șelimbăr, ocupanta locului 11 din Liga 2, cu 17 puncte după 13 meciuri.

După despărțirea de Eugen Beza, produsă vinerea trecută, cu o zi înaintea meciului cu Metaloglobus, din etapa a 13-a a Ligii 2, CS Comunal Șelimbăr și-a anunțat, luni, 7 noiembrie 2022, noul antrenor principal.

”CSC 1599 Șelimbăr are începând de astăzi un nou antrenor principal. În vârstă de 46 de ani, Claudiu Niculescu va conduce antrenamentele “alb-roșilor“ din Șelimbăr și va avea primul duel oficial sâmbătă, la Râmnicu Vâlcea, cu CSM Slatina”, este comunicatul oficial emis de CSC 1599 Șelimbăr.

”De astăzi începem un nou capitol pentru clubul nostru alături de Claudiu Niculescu, cu care am semnat un contract valabil până la finalul sezonului actual. Este un parteneriat în urma căruia dorim să intrăm în normalitate și să devenim o echipă puternică de care să fim mândri’, a declarat Cornel Stănilă, directorul general al clubului nostru”, a declarat Cornel Stănilă, directorul general al clubului sibian.

Declarația lui Claudiu Niculescu, după plecarea de la Poli Iași

”Nu am simțit că nu aș fi fost susținut. Ba dimpotrivă, am fost susținut în Copou. Și la discuția care a dus la despărțire a fost foarte ok, decizia a venit natural, nu a impus nimeni nimic. A fost o discuție lungă, aplicată. Chiar nu am simțit că nu aș fi avut susținere din partea conducerii. Peste toate astea trebuie să rămânem, însă, cu un reper important. Poli este la un punct de promovarea directă în Liga 1, iar acest lucru este extrem de important.

La finalul sezonului sper ca Poli să promoveze și dacă vor reuși să facă asta mă voi bucura pentru faptul că am avut și eu un merit. Dincolo de asta, jucătorii trebuie să înțeleagă că Liga a 2-a este un alt fotbal, mult mai agresiv. În mare parte au înțeles asta, din păcate nu am putut să mai continui, pentru că sunt convins că puteam să facem o treabă bună mai departe”, a declarat Claudiu Niculescu.

În cariera de jucător, Claudiu Niculescu a strâns 461 de partide şi 215 goluri, a evoluat pentru echipe precum Universitatea Craiova, Dinamo Bucureşti, Genoa, Duisburg, Omonia Nicosia, fostul atacant având şi 8 selecţii la echipa naţională a României.

Claudiu Niculescu este posesor al licenţei PRO iar printre echipele pe care le-a antrenat se numără: Universitatea Cluj, FC Bihor Oradea, CSM Reşiţa, CSM Râmnicu Vâlcea, CS Mioveni, FC Voluntari, Dinamo Bucureşti, Al-Tai (Emiratele Arabe Unite), Concordia Chiajna şi Poli Iaşi.

CITESTE SI:

PCH ia cu asalt stadionul ”Arcul de Triumf”

CCA a anunțat arbitrul de la Dinamo – Sepsi

Decizia luată de Tribunalul București în vederea contestațiilor formulate de Dorin Șerdean

3 gânduri despre &8222;”Clau-gol” a revenit în antrenorat, după aventura scurtă de la Poli Iași&8221;

Lasă un răspuns