Suporterii lui Dinamo au creat o atmosferă încinsă, marți seară, la primul meci pe stadionul ”Arcul de Triumf”, în compania celor de la Sepsi, într-un meci din etapa a doua a grupei A a Cupei României.

Nu doar atat, dar din nou in cadrul campaniei ”OM la OM” initiata de Programul Doar Dinamo Bucuresti au fost din nou vandute toate tricourile. Ovidiu Burca a transmis si el un mesaj suflarii dinamoviste prin intermediul paginii personale de facebook:
”Cât timp suporterii vor fi pe stadion, această echipă va trăi!
Aseară am simțit pentru prima dată ce înseamnă cu adevărat Dinamo!
A fost primul meci în București și mulțumesc tuturor celor care au fost alături de noi pe stadion, dar și celor care au cumpărat bilete virtuale și tricouri. Dinamo respiră azi pentru că suporterii au ținut-o în viață și datoria noastră este să le răsplătim eforturile.
A fost, de asemenea, și ediția a doua a campaniei OM la OM inițiată de Program Doar Dinamo București, campanie prin care suporterii noștri au putut să-și inscripționeze numele pe tricoul de joc și să fie alături de noi pe teren. Tricoul meu a ajuns la Elite Dinamo Bucuresti.
Le mulțumesc pentru încredere și pentru susținere! Jucătorii au căpătat forță, sunt dispuși să facă efort și au înțeles că Dinamo înseamnă să te bați pentru victorie. Mai avem 3 meciuri în campionat pe care le vom trata cu cea mai mare atenție și concentrare. Vom face tot ce depinde de noi să le câștigăm! ÎMPREUNĂ SUNTEM DINAMO!”, a fost mesajul antrenorului lui Dinamo.
Ovidiu Burcă şi-ar fi dorit mai mult de la meciul cu Sepsi: ”Aveam mai multe așteptări”
În a doua etapă a grupelor Cupei României, Dinamo a fost învinsă, marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2.
Sepsi a condus cu 2-0 grație reușitelor lui Francisco Junior și Păun și părea că se desprinde în câștigătoare. Însă finalul nu a fost atât de simplu pentru covăsneni. Ciobotariu a înscris în proprie poartă, apoi Patriche l-a imitat, dar în cealaltă plasă, iar Iulian Roșu a închis tabela cu un gol frumos în prelungiri.
Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, s-a arătat mulțumit de ceea ce au arătat băieții săi, chiar dacă a recunoscut că și-ar fi dorit mai mult.
”Avem puls! Dar cumva, când pierzi, nu poți să fii fericit. Eu aveam mai multe așteptări de la meciul ăsta. Trebuie să fim realiști, să știm unde suntem și unde vrem să ajungem. E o competiție frumoasă, a fost bine pentru noi că ne-am calificat în grupe, astfel de meciuri de ajută să creștem. Am fost temători.
Am întâlnit o echipă cu altă forță, alt ritm, aceste lucruri se văd. Am terminat partida cu capul sus, obiectivul nostru e să ajungem în play-off-ul Ligii 2. Au fost câteva meciuri în care ne-a lipsit luciditatea, am vorbit cu băieții în ultimele săptămâni.
Eu cred că ușor-ușor ajungem unde ne dorim și sper ca aceste două goluri de astăzi să ne deschidă drumul către mai multe goluri și în campionat. Nu am auzit scandările xenofobe, suporterii noștri s-au comportat extraordinar. Clubul ăsta trăiește prin acești minunați suporteri.
Ne dorim să le dăm înapoi puțină bucurie. Din păcate, acest sistem competițional e unul dificil. Vom vedea în decembrie unde vom fi și dacă vom mai face reglaje. Clubul trece printr-o reorganizare financiară, suntem pe drumul bun, suporterii au băgat mulți bani în echipa asta și cred că o s-o facă și în continuare”, a spus Burcă la finalul partidei.
Video I Dinamo – Sepsi 2:3
CITESTE SI:
S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu Dumbrăvița. Vezi programul caselor de bilete
Video I ”Câinii” nu l-au ”iertat” pe Cosmin Matei: ”Blatistule!”
3 gânduri despre &8222;Ovidiu Burcă, mesaj către suporterii dinamoviști&8221;