Dinamo, înfrângere la Iaşi

Dinamo a pierdut partida cu Politehnica Iaşi, scor 0-1, în etapa cu numărul 15 din Liga 2.

Politehnica Iaşi a întrerupt seria bună a echipei noastre. Moldovenii s-au impus pe teren propriu, împotriva lui Dinamo, scor 1-0. Cătălin Hlistei a marcat cu o execuţie spectaculoasă, o ”foarfecă” laterală de la 11 metri de poartă.

Aproximativ 5.500 de spectatori au asistat la cel mai așteptat meci al etapei din liga secundă. Impulsionați de fani, moldovenii au început mai bine, dar fără a pune serios în pericol poarta lui Oncescu. Elevii lui Ovidiu Burcă au echilibrat partida, au intrat cu 0-0 la cabine, apoi au primit lovitura de grație.

Fostul rapidist Cătălin Hlistei a marcat un gol superb în minutul 49. A reluat dintr-o „foarfecă” laterală, de la 10 metri, și a urcat-o pe Poli Iași provizoriu pe podium. Moldovenii au 28 de puncte.

Prelungirile partidei au adus câteva clipe de panică. Portarul Risto Jankov s-a accidentat și a fost transportat la Ambulanță. Era conștient în momentul în care a fost preluat de medici.

Dinamo are șanse tot mai mici la play-off. Cu 4 etape rămase de disputat, ”câinii” au 21 de puncte, 4 sub locul 6, ultimul care asigură prezența în lupta pentru promovare.

Vali Ghionea, după victorie categorică în Liga Campionilor: ”Știam că Wisla are o apărare solidă”