Noi detalii despre revenirile lui Filip Dujmovic și Dani Iglesias la Dinamo

Dinamo a pierdut la limită în Copou, 0-1 cu Poli Iași, în etapa cu numărul 15 din Liga 2. Echipa noastră a bifat la Iași primul eșec în ultimele opt etape.

A fost o înfrângere dureroasă, care ne afectează serios șansele la ocuparea unui loc în primele 6, pe lângă faptul că avem nevoie de victorii pe linie în ultimele 4 meciuri rămase de jucat din sezonul regular, prima fiind chiar la Brașov, sâmbătă, suntem și la mâna rezultatelor indirecte, care trebuie să fie în favoarea noastră.

Din păcate, Dinamo nu s-a putut baza pe Dani Iglesias la ultimul meci, mijlocașul spaniol fiind accidentat în partida amicală de la Buzău, încheiată la egalitate, 2-2, accidentarea fiind mai serioasă decât se credea inițial, rămâne de văzut dacă va putea evolua cu Brașov până la urmă, să fie recuperat.

Tot din motive medicale portarul Filip Dujmovic nu a fost nici măcar pe banca de rezerve cu Iași, așa cum s-a întâmplat și în meciul amical cu Buzău. Ovidiu Burcă nici avea altă variantă pentru postul U19 în afară de portarul Oncescu, asta deoarece portarul Ștefan Fara a demonstrat că nu este un jucător pe care Dinamo se poate baza în momentul de față.

Denis Oncescu nu a avut niciun fel de vină la golul primit, dar problema jucătorului U19 trebuie rezolvată în iarnă, deoarece riscăm să îl pierdem pe Filip Dujmovic, care nu poate accepta statutul de jucător rezervă în liga secundă. Portarul bosniac s-a accidentat în pauză competițională după partida cu Dumbrăvița, accidentarea fiind în zona umerilor. Vom afla mai multe detalii despre starea medicală a jucătorilor pe parcursul săptămânii.

”Sunt OK acum. Am fost accidentat la umăr, dar încep de luni. Sper să fie bine. Și pentru mine, și pentru echipă. Cât timp vor mai fi șanse pentru play-off, vom lupta până la capăt”, a declarat portarul bosniac pentru gsp.ro.

Ovidiu Burcă, după eșecul cu Iași: „Pentru toată lumea e ciudat să vezi Dinamo în Liga 2”

Pentru toată lumea e ciudat să vezi Dinamo aici, e prima dată în istorie, dar asta e, să nu mai vorbim prea mult de ceea ce s-a întâmplat anul trecut, trebuie să găsim soluții să revenim. Se joacă până în ultima etapă. (…)

Am întâlnit o echipă mai agresivă, știam asta, ne-au lipsit claritatea, personalitatea, luciditatea. Trebuie să tragem concluzii, dar la cald, e o echipă bună, care a avut foarte mult timp să pregătească acest an.

Un meci tensionat pentru că sunt două echipă care își doresc mereu să câștige, e un oraș care respiră fotbal și a fost și acea reușită de excepție a lui Hlistei. În rest, foarte multă luptă”, a spus Ovidiu Burcă.

Vlad Iacob, nervos după Iași – Dinamo: ”Rar am văzut așa ceva”

”Din păcate, azi am intrat în jocul gazdelor, e un lucru rău, nu ne-am făcut jocul nostru, n-am construit, n-am pasat. Dar o mare problemă a fost că în repriza a doua timpul de joc efectiv a fost de vreo 20 de minute. Rar am văzut așa ceva și am văzut foarte multe meciuri. Rar am văzut asemenea trageri de timp!

Arbitrajul a fost unul bun, per total, cu o mică excepție: la fiecare cădere se oprește jocul. Nu înțeleg de ce nu preluăm ce se întâmplă la Campionatul Mondial, când arbitrii opresc jocul doar când e o accidentare serioasă. În plus, nu știu de ce nu avem și noi mai multe minute de prelungiri. Așa se arbitrează în România, nu cred că e rea-voință. De ce să mai vină oamenii la stadion, să vadă 20 de minute de fotbal într-o repriză?!

Cât timp avem șanse matematice, vom lupta, vom continua să credem. Trebuie să abordăm fiecare meci ca pe o finală. Suntem și la mâna rezultatelor, nu mai depindem doar de noi. Trebuie să ne câștigăm toate meciurile, șanse sunt, trebuie să credem și să ne jucăm șansa până la capăt.

Avem nevoie de fani mai mult ca niciodată. Sprijinul lor financiar e esențial pentru noi, le mulțumesc pentru deplasarea de la Iași, au fost la înălțime”, a declarat Iacob la finalul partidei cu Poli Iași.

Iulian Roșu a criticat jocul ieșenilor din ultima confruntare: ”Te ia capul! Ăsta nu e fotbal”

Ioan Andone, despre situația de la Dinamo: ”Dorin Șerdean trebuia să aibă bani”

Tomas Mejias, despre lunile petrecute la Dinamo: ”Salariile mi-au fost plătite de DDB”

4 gânduri despre &8222;Noi detalii despre revenirile lui Filip Dujmovic și Dani Iglesias la Dinamo&8221;

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica: