Dinamo, primul meci de pregătire din 2023. Unde poți urmări partida

După câteva zile extrem de tulbure în Ștefan cel Mare, astăzi, de la ora 12:00, echipa noastră va disputa primul meci de pregătire din pauza competițională de iarnă.

A fost o săptămână incertă pentru echipa noastră, luni a debutat cu un boicot al jucătorilor care au refuzat să se antreneze din cauza întârzierilor salariale, lucru care l-a deranjat teribil pe antrenorul Ovidiu Burcă, cel care a susținut o conferință de presă extrem de interesantă, în care a transmis un mesaj indirect jucătorilor.

Într-o perioadă în care incertitudinea a stăpânit mai mult ca oricând clubul Dinamo, avem o serie importantă de meciuri amicale de disputat, în vederea pregătirii ultimei părți a sezonului, care sperăm să regăsească echipa noastră pregătită pentru lupta pentru play-off.

Seria de 9 meciuri amicale debutează sâmbătă, 21 ianuarie, începând cu ora 12:00, în compania echipei de eșalonul al treilea, CS Păulești.

Meciul test de pe sinteticul din Buftea, este interzis suporterilor, dar poate fi urmărit pe canalul de youtube, al prietenilor noștri de la Radio Dinamo 1948: VEZI MECIUL AICI!

De partea cealaltă, CS Păulești vine după un prim meci amical, cu CSA Steaua, scor final 2-7. Prahovenii, îl vor avea în echipa de star și pe fostul jucător a lui Dinamo, Valentin Lazăr.

Mutarea fiind cea mai notabilă mutare fotbalistică efectuată în această iarnă de echipa antrenată de Florin Pripu. Totodată, a fost și cea mai notabilă mutare a tuturor formațiilor prahovene, trei la număr, care activează în Liga a III-a.

Buftea este un loc special pentru noi, deoarece pe stadionul din Buftea am realizat prima noastră transmisie LIVE, se întâmpla în toamna anului 2021, atunci când va ofeream live un prim meci al echipei secunde, Dinamo II-Voluntari II.

În luna ianuarie a anului trecut am transmis de la Buftea un meci amical al primei echipe, o partidă pierdută de formația noastră împotriva celor de la CS Mioveni, atunci era primul meci pentru Flavius Stoican de la revenirea pe banca lui Dinamo. Să sperăm că va fi prima victorie pentru Dinamo.

Următorul meci amical se va disputa tot pe terenul sintetic de la Buftea, cel cu CSO Plopeni, pe data de 25 ianuarie, urmând ca meciul amical cu Progresul Spartac să se joace pe stadionul din ”Intrarea Vrabiei”, pe 28 ianuarie.

Dinamo se bate la play-off!

Dinamo are 24 de puncte și este la un singur punct distanță de următoarea clasată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Gloria Buzău este pe locul șase, cu 26 de puncte, iar Unirea Dej ocupă locul cinci, cu 27 de puncte și fără victorie în ultimele cinci etape.

În 2023, Dinamo va juca două meciuri ”acasă”, cu ultimele două clasate, Unirea Constanța și Politehnica Timișoara, și un singur meci în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr, unde antrenor este Claudiu Niculescu.

Dinamo a stabilit programul de pregătire din 2023

Dinamo este una dintre echipele din Liga 2 care și-au oprit vacanța de iarnă.

În 2023, Dinamo va juca două meciuri ”acasă”, cu ultimele două clasate, Unirea Constanța și Politehnica Timișoara, și un singur meci în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr, unde antrenor este Claudiu Niculescu.

Dinamo are 24 de puncte și este la un singur punct distanță de următoarea clasată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Gloria Buzău este pe locul șase, cu 26 de puncte, iar Unirea Dej ocupă locul cinci, cu 27 de puncte și fără victorie în ultimele cinci etape.

Iată, mai jos, adversarii dinamoviștilor în perioada de pregătire:

21 ianuarie: CS Păulești;

25 ianuarie: CSO Plopeni;

28 ianuarie: Progresul Spartac;

1 februarie: CSM Slatina;

4 februarie: Gloria Buzău;

8 februarie: Muscelul Câmpulung Elite;

10 februarie: Unirea Slobozia;

11 februarie: Farul Constanța;

18 februarie: FC Brașov.

Dinamo, a ales Săftica și Buftea

De mâine vor începe antrenamentele, dar Ovidiu Burcă a explicat de ce preferă ca antrenamentele să nu se desfășoare în baza de pregătire de la Săftica:

”Vom rămâne pe plan local, vom rămâne la Săftica. Începând de săptămâna această vor veni și ploi, e diferență între temperaturile dintre noapte și zi. Tot ce am făcut, să dăm cu îngrășământ pe teren, am distruge total gazonul dacă am face antrenamente la Săftica. Va fi îngheț în primele ore ale dimineții, varianta cea mai viabilă este să facem pe teren sintetic.

Am discutat pentru Buftea, antrenamentele tehnico-tactice vor fi la Buftea, partidele amicale încercăm să le facem pe terenuri sintetice. La Buftea este un teren de nouă generație, de bună calitate. La volumul de antrenamente din această perioadă, suprafața de teren este foarte importantă. Nu este bine să schimbi suprafețele de teren, orice schimbare deasă, poate să aducă accidentări dese, cum ar fi tendinita”, a explicat Ovidiu Burcă.

CITESTE SI:

Dinamoviștii dezmint cele publicate de ”gazetari”

Ștefan Fara a răbufnit după ce a fost dat afară de la Dinamo

Conducerea lui Dinamo, vine cu noi informații despre interdicția la transferuri: ”E foarte ciudat și chiar îngrijorător”

3 gânduri despre &8222;Dinamo, primul meci de pregătire din 2023. Unde poți urmări partida&8221;

Lasă un răspuns