Alin Dudea şi-a găsit echipă după despărțirea de Dinamo

Alin Dudea, al treilea jucător care s-a despărțit de Dinamo, după ce a început sezonul din postura de căpitan.

Dudea a pierdut treptat locul de titular în echipă și a fost unul din cei 5 jucători puși pe lista celor care nu mai fac parte din planurile antrenorului Ovidiu Burcă pentru partea a doua a sezonului.

Venit la Dinamo în 2014 de la juniorii CSU Craiova, Alin Dudea a rămas liber de contract, dar se pare că a găsit repede un angajament, însă nu în liga secundă, va merge în liga a treia.

Potrivit prietenilor noștri de la Radio Dinamo1948, jucătorul defensiv a ajuns la o înțelegere cu CSM Reșița, formație unde director sportiv este Cristi Bobar. Dudea s-a alăturat deja lotului și probabil va semna contractul, dacă nu va primi o altă ofertă mai bună. Reșița a fost echipa unde Dinamo l-a împrumutat pe Alin Dudea în mai multe rânduri, chiar și în sezonul trecut, când s-a ratat promovarea în liga secundă.

40 de meciuri a adunat Alin Dudea la Dinamo

11 meciuri a strâns în prima parte a sezonului

Bogdan Gavrilă, mesaj după plecarea din Ștefan cel Mare

Dinamo în ultimele zile s-a despărțit de Vasile Buhăescu, Ștefan Fara și Alin Dudea, acum, clubul i-a venit rândul și lui Bogdan Gavrilă.

Conducerea clubului nostru, prin Vlad Iacob a anunțat, marți, că a convenit pe cale amiabilă, încetarea raporturilor contractuale cu fotbalistul în vârstă de 30 de ani.

Bogdan Gavrilă se afla din luna iulie a anului trecut în Ștefan cel Mare, însă nu a evoluat în niciun meci oficial din actuala stagiune.

Bogdan Gavrilă s-a văzut exclus din lot odată cu venirea lui Ovidiu Burcă, care nu s-a bazat pe serviciile sale, în condițiile în care era și soluția U19 cu Bordușanu, dar a considerat totodată că are alternative mai bune.

Ieri a semnat rezilierea și jucătorul a transmis un mesaj la plecare:

”Probabil cea mai grea perioadă din cariera mea de jucător a luat sfârșit. Șase luni în care am experimentat toate problemele pe care le poate confrunta un jucător profesionist, însă am ajuns la o înțelegere cu Dinamo pentru rezilierea contractului și sunt un jucător liber.

Dezamăgirea este uriașă după tot ce am pățit, dar nimic nu va schimba sentimentele mele pentru club și pentru ceea ce mi s-a oferit de când eram copil. Acum este momentul să privesc cu optimism și încredere către viitor”, a publicat Gavrilă într-un story pe Instagram.

Dinamo a anunțat despărțirea de Bogdan Gavrilă

”Raporturi contractuale încetate cu Bogdan Gavrilă

Dinamo 1948 București și mijlocașul Bogdan Gavrilă au convenit astăzi, pe cale amiabilă, încetarea raporturilor contractuale, a anunțat administratorul special Vlad Iacob.

Clubul nostru îi mulțumește lui Bogdan Gavrilă și îi urează mult succes în carieră!”, a transmis Dinamo.

Dinamo a încercat de mai mult timp să rezilieze contractul cu Gavrilă, însă nu a ajuns la un acord cu acesta.

Bogdan Gavrilă revenise în vară la Dinamo, club pentru care a mai evoluat un sezon și jumătate în perioada 2014-2016. Atunci a prins 40 de jocuri în Liga 1 și a înscris 4 goluri, dar și 4 jocuri în Cupa Ligii și altele 4 în Cupa României.

0 este cifra meciurilor oficiale bifate de Gavrilă în acest sezon de Liga 2, întrucât fostul decar al echipei a jucat doar în amicalele verii, apoi s-a accidentat

În cariera sa a mai jucat pentru Chindia Târgoviște (Liga 2), Oțelul Galați (în două rânduri, în Liga 1 și Liga 3), Petrolul Ploiești (în două rânduri, în Liga 1 și Liga 2), Ethnikos Achna (Cipru), Poli Iași (Liga 1), Valletta (Malta), SCM Gloria Buzău (Liga 2) și Sirens (Malta). Singurele trofee câștigate le are cu Valletta, campionatul și Supercupa Maltei, în 2019.

125.000 de euro este cota de piață a lui Bogdan Gavrilă, potrivit transfermarkt.com

Dinamo continuă seria partidelor de pregătire. Meci amical programat în acest weekend

În locul partidei cu CSM Slatina de miercuri, 1 februarie, elevii lui Ovidiu Burcă vor susține o serie de antrenamente, iar conducerea clubului a bătut palma cu formația din Liga a 3-a, CS Blejoi, pentru a disputa o partidă amicală. Meciul este programat sâmbătă, 4 februarie, de la ora 12:00 și se va disputa pe terenul sintetic din Buftea.

”Antrenament în loc de CSM Slatina, CS Blejoi în loc de Gloria Buzău

Calendarul meciurilor amicale, anunțat la reunirea lotului dinamovist, a suferit modificări în ultimele zile, fie din cauza condițiilor meteo nefavorabile (Progresul Spartac), fie din cauza schimbărilor apărute în programul de pregătire al adversarilor (CSM Slatina și Gloria Buzău).

În aceste condiții, echipa antrenată de Ovidiu Burcă își va continua ședințele de pregătire pe terenul sintetic de la CNF Buftea și în cantonamentul de la Săftica, urmând să joace sâmbătă, 4 februarie, un meci amical împotriva prahovenilor de la CS Blejoi (Liga 3).

0-0 cu CS Păulești și 1-1 cu CSO Plopeni au fost rezultatele înregistrate în primele două jocuri amicale în această perioadă de pregătire.

12:00 este ora meciului amical Dinamo București vs CS Blejoi, programat la CNF Buftea”, se arată în comunicatul emis de FC Dinamo București.

Dinamo se bate la play-off!

În 2023, Dinamo va juca două meciuri ”acasă”, cu ultimele două clasate, Unirea Constanța și Politehnica Timișoara, și un singur meci în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr, unde antrenor este Claudiu Niculescu.

Dinamo are 24 de puncte și este la un singur punct distanță de următoarea clasată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Gloria Buzău este pe locul șase, cu 26 de puncte, iar Unirea Dej ocupă locul cinci, cu 27 de puncte și fără victorie în ultimele cinci etape.

Iată, mai jos, adversarii dinamoviștilor în perioada de pregătire:

4 februarie: CS Blejoi;

8 februarie: Muscelul Câmpulung Elite;

10 februarie: Unirea Slobozia;

11 februarie: Farul Constanța;

18 februarie: FC Brașov.

Meciuri jucate de Dinamo:

Dinamo – CS Păulești 0-0;

Dinamo – CSO Plopeni 1-1;

Progresul Spartac – Dinamo (anulat);

Dinamo – CSM Slatina (anulat);

Dinamo – Gloria Buzău (anulat).

Dinamo, a ales Săftica și Buftea

Ovidiu Burcă a explicat de ce preferă ca antrenamentele să nu se desfășoare în baza de pregătire de la Săftica:

”Vom rămâne pe plan local, vom rămâne la Săftica. Începând de săptămâna această vor veni și ploi, e diferență între temperaturile dintre noapte și zi. Tot ce am făcut, să dăm cu îngrășământ pe teren, am distruge total gazonul dacă am face antrenamente la Săftica. Va fi îngheț în primele ore ale dimineții, varianta cea mai viabilă este să facem pe teren sintetic.

Am discutat pentru Buftea, antrenamentele tehnico-tactice vor fi la Buftea, partidele amicale încercăm să le facem pe terenuri sintetice. La Buftea este un teren de nouă generație, de bună calitate. La volumul de antrenamente din această perioadă, suprafața de teren este foarte importantă. Nu este bine să schimbi suprafețele de teren, orice schimbare deasă, poate să aducă accidentări dese, cum ar fi tendinita”, a explicat Ovidiu Burcă.

O nouă plecare de la Dinamo

Dinamo 1948 Bucureşti a anunțat în această dimineață despărțirea și de penultimul jucător aflat pe lista de transferuri din această iarnă.

Astfel, Conducerea clubului Dinamo și mijlocașul gălățean Bogdan Gavrilă (30 de ani) au ajuns la un acord privind rezilierea amiabilă a contractului care data de la începutul sezonului actual, din vara anului 2022.

Gavrilă devine, astfel, al patrulea jucător care în acest an 2023 se desparte de echipa antrenată de Ovidiu Burcă. Din păcate, Dinamo are interdicție la transferuri și nu poate face alte achiziții până nu-și achită datoriile.

În urmă cu două săptămâni au mai semnat rezilierea portarul Ștefan Fara, ajuns la CS Dinamo (Liga 3), fundașul Alin Dudea și atacantul Vasile Buhăescu.

Bogdan Gavrilă a fost primul jucător pe care Dinamo l-a achiziționat în vara trecută, după retrogradarea din prima ligă și depășirea momentelor de haos. Aducerea sa a avut loc înainte de instalarea antrenorului Ovidiu Burcă. Nu a intrat în planurile ”principalului”, fiindcă nu a fost utilizat deloc.

Mai mult, în acest început de an s-a numărat printre cei cinci jucători la care Burcă a dorit să renunțe și conducerea i-a chemat la discuții pentru reziliere. Patru dintre ei au acceptat despărțirea, iar ultimul rămas încă legat de club este Marius Tomozei.

”Raporturi contractuale încetate cu Bogdan Gavrilă

Dinamo 1948 București și mijlocașul Bogdan Gavrilă au convenit astăzi, pe cale amiabilă, încetarea raporturilor contractuale, a anunțat administratorul special Vlad Iacob.

Clubul nostru îi mulțumește lui Bogdan Gavrilă și îi urează mult succes în carieră!”, a transmis Dinamo.

Dinamo a încercat de mai mult timp să rezilieze contractul cu Gavrilă, însă nu a ajuns la un acord cu acesta.

Bogdan Gavrilă revenise în vară la Dinamo, club pentru care a mai evoluat un sezon și jumătate în perioada 2014-2016. Atunci a prins 40 de jocuri în Liga 1 și a înscris 4 goluri, dar și 4 jocuri în Cupa Ligii și altele 4 în Cupa României.

0 este cifra meciurilor oficiale bifate de Gavrilă în acest sezon de Liga 2, întrucât fostul decar al echipei a jucat doar în amicalele verii, apoi s-a accidentat

În cariera sa a mai jucat pentru Chindia Târgoviște (Liga 2), Oțelul Galați (în două rânduri, în Liga 1 și Liga 3), Petrolul Ploiești (în două rânduri, în Liga 1 și Liga 2), Ethnikos Achna (Cipru), Poli Iași (Liga 1), Valletta (Malta), SCM Gloria Buzău (Liga 2) și Sirens (Malta). Singurele trofee câștigate le are cu Valletta, campionatul și Supercupa Maltei, în 2019.

CITESTE SI:

30 de ani fără Mișa Klein: ”Am avut onoarea să joc cu el”

Video I Jucătorul cheie de la mijlocul lui Dinamo, a tras concluziile după o lună de pregătire din presezon

Bogdan Gavrilă a reziliat. Ce se va întâmpla cu ultimul de pe LISTA NEAGRĂ a lui Burcă

3 gânduri despre &8222;Alin Dudea şi-a găsit echipă după despărțirea de Dinamo&8221;

Lasă un răspuns