Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă joi, în deplasare, de formaţia SC Magdeburg, scor 34-33 (19-17), în ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor.

Dinamo a început greu meciul, marcând primul gol în minutul 4, la 3-0 pentru nemți. Ulterior, elevii lui Xavi Pascual au reușit să echilibreze jocul, iar la pauză au intrat la două goluri de Magdeburg, 17-19.

În repriza a doua, campioana României a reușit să egaleze, 20-20, însă nemții au accelerat din nou și s-au distanțat de dinamoviști, chiar și la 5 goluri, 30-25. Pe final, de la 33-30, Dinamo a reușit să egaleze, dar Magdeburg s-a impus cu un gol marcat la ultima fază.

Pentru Dinamo au marcat: Francisco da Silva 5, A. Pascual 5, Kuduz 5, Negru 4, Kasparek 4, Akimenko 4, Kukic 3, Sorhaindo 2, Ghionea 1.

O victorie în fața lui Magdeburg ar fi însemnat enorm pentru Dinamo, care ar fi încheiat grupa A la egalitate de puncte cu GOG. Datorită avantajului obținut în meciurile directe, 30-27 la București și 38-38 în Danemarca, „dulăii” ar fi urcat pe locul 4 și ar fi întâlnit-o pe Aalborg.

”Dulăii” au încheiat însă pe 5 și vor înfrunta locul 4 din grupa B. Dinamo încheie grupa A cu 13 puncte, pe locul 5. PSG şi SC Magdeburg s-au calificat direct în sferturi din grupa A, iar FC Barcelona şi Kielce din grupa B.

Video I Final de partidă Dinamo București – SC Magdeburg 34:33

În ultima etapă s-au mai jucat meciurile dintre PSG – Veszprem HC 37-35, GOG – HC Zagreb 33-29, FC Porto – Wisla Plock 27-28.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Planul noului acționar a lui Dinamo: ”M-a făcut să zic da acestui proiect”

S-a stabilit programul etapei a 19-a. Când se joacă Dinamo – Poli. Timișoara

3 gânduri despre &8222;Video I ”Dulăii” pierd în Germania și se pregătesc de play-off Ligii Campionilor&8221;