Foto I Ultraşii români, răspuns pentru kosovari

Partida de la Priştina dintre Kosovo şi România nu a fost lipsită de incidente în tribune.

Aproximativ 130 de fani au putut face deplasarea pentru confruntarea din Grupa I. Iniţial, FRF primise 600 de bilete.

Cu 10 minute înainte de finalul meciului din Kosovo, la scorul de 0-0, organizatorii meciului au decis ca ultraşii din ”Uniţi Sub Tricolor” să părăsească de urgenţă arena. Totul în încercarea de a preîntâmpina anumite incidente.

Potrivit surselor televiziuni române care a transmis partida, decizia a fost luat în momentul în care fanii care au făcut deplasarea au început să strige: ”Serbia Kosovo”, având conotație politică și făcând referire la faptul că România nu recunoaște statul Kosovo deși și-a declarat independența față de Serbia în anul 2008.

În momentul evacuării suporterilor români ar fi început și incidentele. Jandarmii ar fi folosit forța pentru a-i scoate din stadion și i-au lovit cu bastoanele.

Totuși, românii nu au fost ușă de biserică. Aceștia au aprins fumigene și torțe spre finalul partidei.

Suporterii români recidivează astfel, la nici trei luni de la meciul cu Belarus, câștigat cu scorul de 2-1, când au avut scandări xenofobe la adresa ungurilor, iar Federația Română de Fotbal a fost amendată cu suma de 15 mii de euro.

”Ţără inventată.” Ultraşii români, banner afişat în Belgrad!

Relaţia de amiciţie dintre ultraşii români şi cei sârbi este binecunoscută, iar vecinii noştri au fost prezenţi la Belgrad, în ziua meciului de la Priştina. Fanii români au afiişat un banner în capitala Serbiei pe care era scris: ”Ţări inventate, fotbal inexistent/ Pentru noi, ei nu înseamnă nimic”, dar și mesajul ”Kosovo nu este o națiune reală, ci doar o ființă a imaginației”

Foto I Români nu recunosc Kosovo

Foto I „Kosovo nu este o națiune reală, ci doar o ființă a imaginației

România a remizat în Kosovo, scor 0-0 şi rămâne favorită la ocuparea locului doi în grupă. Următorul meci al ”tricolorilor” va fi luni, pe 19 iunie, la Lucerna, contra Elveţiei.

Tot în grupa României, s-au înregistrat următoarele rezultate în această seară: Andorra – Elveția 1-2 (Vieira 67’ /Freuler 7’, Amdouni 32’), Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16’ / Weissman 85’ – penalty, Gloukh 90+2’).

“Tricolorii” se mențin pe locul doi în clasamentul Grupei I, cu 7 puncte. Elveția are maximum de puncte, 9.

Israel are 4 puncte, Kosovo are 3 puncte, Andorra are un punct, iar Belarus n-are niciun punct.

Clasamentul Grupei I, după trei etape:

1. Elveția – 9p

2. ROMÂNIA – 7p

3. Irsael – 4p

4. Kosovo – 3p

5. Andorra – 1p

6. Belarus – 0p

Pentru România urmează meciul din deplasare cu Elveția, pe 19 iunie, de la ora 21:45, pe stadionul din Lucerna.

Tot pe 19 iunie sunt programate meciurile Israel – Andorra și Belarus – Kosovo, ambele de la ora 21:45.

CITESTE SI:

Trădează Bogdan Lobonţ? Vezi anunțul steliștilor și răspunsul lui ”Loby”

Fanii români și-au aflat ”sentința” după incidentele din Kosovo. Ce decizi a luat UEFA înaintea meciului cu Elveția

De ce data de 19 iunie poate schimba istoria lui Dinamo București

Un gând despre &8222;Foto I Ultraşii români, răspuns pentru kosovari&8221;

Lasă un răspuns