Video I Blestemul continuă! Dinamo pierde puncte în ultimele minute

Dinamo a fost învinsă în prelungiri în deplasarea pe terenul celor de la FC Botoșani, meciul din cea de-a șasea etapă a play-out-ului Superligii.

Dinamo a fost învinsă în această seară, în deplasare, de FC Botoșani, cu scorul de 2-1, într-un meci contând pentru a șasea etapă a play-out-ului SuperLigii.

Echipa lui Zeljko Kopic a ratat șansa de a ajunge la 3 meciuri consecutive fără eșec și a ajuns din nou pe o poziție care garantează retrogradarea directă.

Dinamoviștii au început meciul cu un autogol. Gabriel de Moura a înscris în propria poartă, în minutul 13, după un atac al gazdelor în care Lopez a trimis o pasă perfectă în fața porții, iar în încercarea de a respinge balonul, brazilianul l-a împins între buturile lui Golubovic.

”Câinii fără colți” au avut ocazia de a egala 10 minute mai târziu, când Patriche a fost faultat în careu, iar arbitrul George Găman a acordat lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost ratat, însă, de Hakim Abdallah.

Fetele lui Zeljko Kopic au reușit să trimită mingea în plasa porții moldovenilor în minutul 34, prin Selmani, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Dinamoviștii au egalat, însă, înainte de pauză, prin același Selmani, care a șutat peste Ducan și a modificat tabela în prelungirile primei reprize.

Peste doar câteva minute, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce Abdallah a fost eliminat în urma unui fault asupra lui Romario Benzar.

În repriza secundă, în minutul 55, Patriche a avut o ocazie de a marca, după ce Ducan a respins greșit, dar balonul șutat de fundaș a trecut peste poartă. Ulterior, în minutul 67, Lopez a fost protagonistul unei faze foarte frumoase, reușind o foarfecă în interiorul careului, dar lovitura a fost blocată de Golubovic.

Cel care a stabilit scorul final a fost Mailat, care a adus victoria echipei sale cu un gol marcat în minutul 90+1, după o pasă decisivă a lui Mouaddib.

În urma acestui rezultat, Dinamo a coborât pe locul 15, direct retrogradabil, având 20 de puncte.

Video I Botoșani – Dinamo, scor 2 – 1

@doar_dinamo_official

Botoșani – Dinamo, 2:1 Liga 1 ( play-out, etapa 6). Pentru Dinamo a marcat: A. Selmani ⚽ 45+2′.

♬ original sound – Doar Dinamo Official –

ECHIPA DE START A LUI DINAMO

Dinamo: Golubovic, R. Patriche, Velkovski, Homawoo, G. Moura, Milanov, E. E. Gnahore, Pavicic, A. Bordușanu, A. Selmani, Abdallah.

Partida a fost arbitrată de Găman George Cătălin, ajutat de Mitruţi Daniel și Badea Marius.

Arbitrajul video a fost analizat de Popa Cătălin și Bîrdeş Romică.

Pentru Dinamo urmează meciul de pe teren propriu cu Voluntari, vineri, 26 aprilie, de la ora 20:00.

Biletele pentru meciul cu FC Voluntari

Înaintea etapei a șasea, din play-out-ului Super Ligii, Dinamo ocupă locul 8 din play-out cu 20 puncte.

onducere clubului Dinamo București, a scos spre vânzare tichetele de acces pentru partida cu Voluntari, de pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

Momentan acestea pot fi procurate online de pe platforma online bilete.ro.