VIDEO | Înfrângere pentru Dinamo în amicalul de lux cu Galatasaray

Dinamo a disputat în această după-amiază, la baza de pregătire Metin Oktay din Istanbul, un amical de lux cu Galatasaray, primul după momentul în care oficialii clubului au cerut intrarea în insolvență.

„Câinii roșii” au pierdut cu scorul de 1-2, cu toate că s-au prezentat onorabil în fața vicecampioanei Turciei, o echipă care se pregătește să atace grupele Ligii Campionilor în această vară.

Sorescu a irosit două oportunități importante pentru Dinamo în minutele 29, când a șutat în zid, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, și în minutul 35, când șutul său din unghi a fost blocat de portar.

Turcii au deschis scorul în minutul 37 prin Aytac, care a șutat pe jos, de la marginea careului, păcălindu-l pe Eșanu.

După pauză, Dinamo a restabilit egalitatea prin golul lui Nemec, din minutul 49, după o pasă filtrantă a lui Moldoveanu. Rezultatul de egalitate s-a menținut până în minutul 62, când Ehmann a intervenit întârziat prin alunecare, iar același Aytac a transformat.

Dușan Uhrin nu a putut conta în acest meci pe Filip, Anton și Bani, care se pregătesc individual, separat de restul lotului.

ECHIPELE DE START:

DINAMO: Eșanu – Puljic, Bejan, R. Grigore – Sorescu, Al. Răuță, Vl. Achim, A. Radu – Mihaiu, Nemec, Fabbrini

Galatasaray: Berk – Yedlin, Luyindama, Alpaslan, Omer – Aytac Kara – Ogulcan, Feghouli, Emre Kilınc, Babel – Mostafa Mohammed

• Partida cu Galatasaray a fost a doua din această vară pentru Dinamo, care în primul amical a trecut cu scorul de 4-1 de Ankara Keciorengucu. Dinamoviștii au beneficiat atunci de un autogol al adversarilor, în minutul 14, celelalte goluri fiind înscrise de Deian Sorescu, din penalty (28′), Andreas Mihaiu (35′) și Cătălin Măgureanu (53′).
  • Cantonamentul lui Dinamo din Turcia a fost programat în perioada 21-28 iunie, echipa urmând a reveni mâine în România.