Gheorghe Mihali face apel la orgoliul jucătorilor de la Dinamo

Dinamo se pregătește pentru amicalul cu Zimbru Chișinău, dar gândul dinamoviștilor rămâne la lupta pentru menținerea în primul eșalon. După pauza pentru meciurile echipelor naționale, formația pregătită de către Dusan Uhrin va juca împotriva Chindiei Târgoviște, pe 1 aprilie.

Cu 7 etape înainte de finalul play-out-ului, Dinamo ocupă locul 14, cu un total de 10 puncte. Prima poziție care asigură calificarea directă, a 12-a, este ocupată de Chindia Târgoviște, dâmbovițenii având 9 puncte peste echipa noastră.

Dinamo nu a obținut decât un singur punct în primele două etape din play-out-ul Ligii 1, după 1-3 cu Rapid și 0-0 cu Sepsi.

Gheorghe Mihali (56 de ani), fost campion cu Dinamo, este revoltat de situația în care a ajuns echipa și consideră că un stadion nou ar fi fost un mare avantaj pentru “roș-albi”.

„E foarte trist, am avut încredere în jucătorii de la Dinamo. Am stat șapte ani acolo, mă gândesc că trebuie să ai un orgoliu… “chiar așa, râde toată lumea de mine?”. Și cu antrenorii, s-au schimbat… e greu ca jucător să schimbi cinci antrenori într-un an. Iar despre numărul jucătorilor, suntem de Cartea Recordurilor (n.r. – Dinamo a avut 55 de jucători înregistrați în acest sezon). E rușinos ca Dinamo să se salveze la un baraj, dar măcar să se salveze și acolo.

M-am întrebat de ce n-au putut să se înțeleagă, acum doi ani sau patru ani, în privința stadionului. S-a făcut Rapidul, Steaua, Arcul de Triumf. Chiar nu se puteau înțelege oamenii ăia care au actele? Sunt atâția suporteri, aveam și noi acum un stadion frumos. Vă dați seama ce se întâmpla? Dar orgoliile sunt foarte mari la noi. Deocamdată, nu se mișcă nimic”, a spus Gheorghe Mihali, la Liga Digi Sport.

  • Gică Mihali a jucat pentru Dinamo în perioadele 1991-1995 și 1998-2001. Fostul fundaș central a câștigat două campionate și două Cupe ale României cu Dinamo.
Răzvan Grădinaru, amenință echipele din Liga a 2-a care vor baraj cu Dinamo: ”Sperăm să le dăm peste nas”

Echipa noastră ar putea să se folosească de partidele rămase în play-out pentru a-și pregăti posibilul baraj de rămânere în Liga 1. Răzvan Grădinaru, mijlocașul care a ajuns la Dinamo în această iarnă, după ce s-a despărțit de Gaz Metan, s-a arătat foarte optimist cu privire la șansele pe care Dinamo le-ar avea la baraj.

”M-am acomodat foarte bine la Dinamo. Sper ca jocul meu să fie la nivelul așteptat cât mai repede și să scăpăm de nebunia asta cu retrogradarea. Realistic vorbind, barajul e opțiunea noastră. Sperăm să fim sănătoși, pentru că au fost multe probleme. Cred că suntem mai buni ca toate echipele de acolo.

Degeaba spune lumea că nu e așa. Am jucat și noi amicale cu cei din Liga a 2-a și se termina cu mult la 0. E diferență mare între ligi. Sperăm să le dăm peste nas celor care sunt fericiți și se gândesc că Dinamo pică. Îi așteptăm la baraj pe toți, să vadă cum dăm două sau trei din primul meci și îi liniștim.

La televizor vezi că toată lumea vrea să pice cu Dinamo, dar stați să vedem. Poate câștigăm 6 meciuri la rând și nu intrăm la baraj. Nu-mi imaginam că o echipă ca Dinamo o să ajungă aici. Sunt atâtea probleme în fotbalul din România și în ceva timp poți să o vezi și pe CFR Cluj aici.

Sperăm ca din anii viitori să nu se mai întâmple asta”, a transmis Răzvan Grădinaru.

CITESTE SI:

Întâlnire de gradul 0 la Dinamo. Dorin Șerdean a mers, la sediul clubului. Zăvăleanu confirmă

Gabriel Torje: „E greu să sperăm la altceva”. Ce spune despre absența din partida cu Sepsi OSK

Steliano Filip la un pas de Craiova: ”Da, recunosc!”

3 gânduri despre &8222;Gheorghe Mihali face apel la orgoliul jucătorilor de la Dinamo&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s