Dinamo București și U Cluj s-au întâlnit duminică seară, în cadrul manșei retur a barajului de menținere / promovare în Liga 1, pe stadionul din Dinamo și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Dragoș Tescan, în minutul 17, respectiv Vlad Morar, în minutul 19.

Acest rezultat a retrogradat-o pe Dinamo în Liga 2, după ce, în tur, ”studenții” s-au impus cu scorul de 2-0.

La finalul meciului, fostul atacant al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu, și-a găsit cu greu cuvintele pentru a comenta această situație.

„Cu siguranță se putea termina altfel. E mai dureros pentru că, în special în repriza a doua, U Cluj a fost o echipă care nu cred că a avut 3 pase legate.

Iar tu, jucând acasă, cu rămânerea în prima ligă pe masă, nu ai reușit înscrii măcar un gol, după care să fi sperat măcar pe final de meci.

Mi-e greu să-mi găsesc cuvintele. În momentul de față, nici nu conștientizez duritatea și magnitudinea acestei lovituri pe care am primit-o în această seară. Probabil am nevoie de timp să mă acomodez un pic cu situația echipei”, a spus Dănciulescu, conform digisport.ro.

Andrei Cristea, dezamăgit de contraperformanța din returul cu U Cluj: „Nu mă gândeam”

Andrei Cristea a fost unul dintre spectatorii „de lux” care au asistat la ultimul meci al dinamoviștilor în Liga 1 și, în același timp, ultimul meci pe acest stadion, care va fi demolat.

„Nu mă gândeam, chiar dacă am jucat și la alte echipe mari ale fotbalului românesc, ca una dintre ele să poată retrograda.

Dar poate e un moment zero. Nu aș fi văzut niciodată ca Dinamo să retrogradeze.

Atitudinea a fost bună, dar atât au putut, ăsta e nivelul. Poate s-a cerut mai mult de la unii dintre ei, poate unii nu au ajuns să înțeleagă ce înseamnă Dinamo.

Dar acum e tardiv, Dinamo e retrogradată, rămâne să vedem ce va fi pe viitor.

Nu e corect să vorbim despre doi-trei jucători, au fost 60 de jucători în doi ani, au fost conducători, dar nu sunt eu cel care să își dea cu părerea.

Am venit ca fost jucător la Dinamo și ca spectator și îmi pare rău să văd un club așa de mare că retrogradează”, a spus Cristea la final.

Video I Reacția lui Dusan Uhrin, după cea mai neagră zi din istoria lui Dinamo: ”Sunt primul care îşi asumă”

Video I Bufonii și-au făcut spectacolul în Ștefan cel Mare!

2 gânduri despre &8222;Ionel Dănciulescu a rămas marcat de faptul că Dinamo a retrogradat: „Nu conștientizez duritatea acestei lovituri”&8221;