Avancronică I Progresul Spartac – Dinamo București

Am ajuns în ziua primului meci oficial al ligii secunde, ziua debutului echipei noastre în sezonul 2022/2023.

”Câinii” vor da startul noului sezon competițional al Ligii secunde, la Clinceni, cu Progresul Spartac. Va fi un duel în premieră în fotbalul românesc, cei de la Spartac promovând în acastă vară în șalonul secund, unul în care au căzut „alb-roșii”.

După o vară agitată, Dinamo pleacă la startul Ligii secunde la drum cu antrenorul Ovidiu Burcă. În ciuda plecărilor în masă de după retrogradare, ”câinii” au rămas cu un lot destul de bun pentru Liga 2, fiind cotați de specialiști cu a treia șansă la primul loc, după CSA Steaua și Gloria Buzău.

De evidențiat ar fi că sub comanda lui Burcă se regăsesc fotbaliști ce au trecut prin elita fotbalului românesc, ca fundașii de Moura și Dudea, mijlocașii Buleică și Roșu sau atacanții Vali Lazăr și Buhăescu.

ECHIPE PROBABILE

Progresul: Ciontoș – Parfeon, Ed. Radu, Andr. Grigore – P. Vlad, Sil. Matei, Popescu, Lixandru – I. Costea, Dițu, Tudorache;

DINAMO: Fara (Oncescu) – Moura, Țone, Giafer, Amzăr – Șerban, N. Roșu – Bordușanu, Bani, Lazăr – Buhăescu.

Partida va fi arbitrată de Marcu Claudiu, ajutat de Filip Alexandru și Ilinca Cristian Daniel.
Toate declaraţiile şi reacţiile de la această partidă, pot fi găsite pe –->>> www.doardinamo.com

Partida va fi televizată de către cele trei televiziuni deja cunoscute: Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.

Dinamo, 11 achiziții înainte de debutul în noul sezon!

Lucrurile au început să se miște odată cu învestirea lui Vlad Iacob în funcția de administrator special.

Marți, 2 august, Dinamo a oficializat acordul semnat cu încă șase jucători în această campanie de achiziții de vară, ajungând, astfel, la unsprezece mutări pentru prima participare în istoria clubului în Liga 2.

Cu două zile înainte (n.r oficializarea făcută marți, 2 august) de primul meci oficial disputat în eșalonul secund, ”câinii” au bătut palma și i-au prezentat pe Alexandru Pop, Ionuț Bobea, Iulian Roșu, Alin Șerban și Cătălin Țîră. Plus semnarea unui nou contract cu Denis Oncescu (portar).

Anterior, cu echipa noastră a mai semnat cu: Bogdan Gavrilă, Valentin Lazăr, Neluț Roșu, Vasile Buhăescu și spaniolul Daniel Iglesias Gago.

CITESTE SI:

FRF pregătește schimbarea lui Florin Bratu. Reacția tehnicianului

Noile abonamentele pentru acest sezon s-au pus în vânzare! Surpriză pregătită fanilor dinamoviști

Dăm startul noului sezonului! Cum văd adversarii duelul cu Dinamo

3 gânduri despre &8222;Avancronică I Progresul Spartac – Dinamo București&8221;

Lasă un răspuns