România a câștigat vineri dimineața medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber și a ajuns la a cincea dinstincție de până acum.

David Popovici ( CS Dinamo), Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au reprezentat România în proba de ștafetă combinată 4×100 metri liber. Aceștia au terminat pe locul al doilea în finală, la capătul unei curse încheiate în 3:30.39 min.

Pe primul loc s-a clasat Ungaria, în timp ce Italia a continuat podiumului și a încheiat pe poziția a treia.

David Popovici i-a uimit pe organizatorii Mondialului de juniori din Peru: „O maşinărie”

Prestațiile lui Popovici de la Lima au fost apreciate inclusiv de către organizatorii turneului, care au avut doar cuvinte de laudă la adresa sportivului român. Sud-americanii l-au numit pe David Popovici o „mașinărie” și au rămas impresionați de rapiditatea de care a dat dovadă acesta în proba de 200 m liber.

„O maşinărie. Superbul înotător David Popovici a demonstrat încă o dată ce viteză poate avea în apă şi a câştigat cu un record al competiţiei proba de 200 de metri liber”, au menționat organizatorii de la Lima.

Ioan Andone reacționează după acuzația că a intervenit în negocierile cu ”One Tower”

Cu David Popovici vârf de lance, ștafeta combinată a României s-a calificat în finala de 4×100 m liber!

3 gânduri despre &8222;Înot I România cu David Popovici vârf de lance, ștafeta combinată 4×100 m liber a urcat pe podium&8221;