Video I Vlad Iacob a făcut calculele pentru accederea în play-off

Dinamo este gata pentru meciul din această seară cu Csikszereda din campionat. O partidă extrem de importantă, în care Dinamo caută un nou succes în liga secundă.

”Câinii” au legat o serie de șapte meciuri fără înfrângere în toate competițiile, iar cinci dintre acestea au avut loc chiar în Liga 2.

Cu toate acestea, echipa noastră este departe de primele 6, prin prisma locului 11 din clasament, dar totuși la doar 4 puncte de Poli Iași (ultima echipă pe loc de play-off).

Astfel, Dinamo trebuie să obțină cel puțin un punct la Miercurea Ciuc, pentru a nu pierde contactul cu primele locuri.

Într-o intervenție la ”Sinteza Zilei” de la Radio Dinamo1948, Vlad Iacob a vorbit despre șansele echipei noastre la play-off. Administratorul special afirmând că totul depinde de echipă și că trupa lui Burcă are șanse să terminăm în primele 6 locuri.

În sezoanele anterioare, necesarul de puncte pentru a termina în primele 6 era de 32/33 de puncte și Dinamo este încă în cărți pentru a obține acest punctaj.

”Eu cred că situația este una bună, din păcate, chiar în ultima partidă deși am evoluat considerabil mai bine, am dominat meciul, au existat doar două ocazii ale celor de la Slatina, noi am avut multe ocazii de a marca.

Am avut și o decizie nefavorabilă de arbitraj, dar în afară de asta, jocul arată tot mai bine, de la meci la meci, creștem, jucătorii se adaptează modelului de joc, încep să înțeleagă tot mai bine, inspirația de la finalizare sau din anumite momente oricât ne-am dori, nu mai ține doar de staff-ul tehnic.

Staff-ul și echipa iau fiecare meci în parte, nu există meci pe care să îl abordăm la egal, fiecare partida este abordată pentru obținerea victoriei, asta trebuie să fie spiritul lui Dinamo, indiferent de dificultăți, asta trebuie să arate echipa, asta trebuie să vedem în teren. Am abordat la victorie meciul cu Craiova și cred că jocul a arătat bine. Nu ne temem de niciun adversar.

Ne-am uitat la istoric, la numărul de puncte din sezoanele precedente, la adversarii contracandidatelor, credem în șansa noastră și dacă noi facem tot ce depinde de noi, s-ar putea să reușim acest obiectiv”, le-a declarat Vlad Iacob, prietenilor noștri.

Dinamo țintește toate punctele din meciul cu Csikszereda

Înaintea meciului de joi seară, antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a vorbit despre jocul echipei, ce merge bine, ce nu funcționează încă, dar și cum vede meciul de joia viitoare cu Miercurea Ciuc.

”Ne pregătim să îl câștigăm, avem timp să îl pregătim, este o echipă solidă, puternică, am urmărit-o în câteva meciuri, va fi un meci foarte dificil, trebuie să reparăm erorile și să facem lucrurile ce depind de noi mai bine, să fim pregătiți pentru meciul cu Miercurea Ciuc.

Sunt meciuri care până la finalul acestei perioade vor decide echipele care merg în play-off. Avem câteva bătălii, simt că echipa este pregătită, vom merge la fiecare meci la victorie. Îmi doresc că noi să fim pregătiți, legat de noroc nu cred mult în noroc, cred în oameni pregătiți în momentele oportune.

Avem doi jucători cu ligamente rupte, cu anumite probleme medicale, aici e marea provocare, trebuie să rămânem concentrați pe linie sportivă, ele se vor remedia pe linie administrativă.

Antonio are o accidentare complicată, are o leziune totală de ligamente încrucișate, probabil 6 luni va lipsi, e tânăr, noi suntem alături de el și îi dorim multă sănătate. Am luat decizia să jucăm cu un tânăr în poartă, scoțându-l pe cel care ne-a adus liniște în poartă, eu sunt convins că tot lotul este pregătit să ducă ultimele bătălii.

E greu de gesionat cu locul U19, am avut unii jucători care au plecat, alții s-au accidentat, soluțiile pe care le avem nu sunt multe, cei care sunt au intrat, Denis a făcut un meci bun, vom vedea de la un meci la altul ce va face”, a spus tehnicianul lui Dinamo.

Detalii despre biletele de la meciul cu Csikszereda

Partida Csikszereda – Dinamo București, din etapa a 13-a, se va disputa joi, 3 noiembrie, la ora 20:00, pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc.

Potrivit informaților noastre, fanii dinamoviști au rezervate în jur de 70 de bilete și vom sta în tribuna oaspete cu intrare din str. Lunca Mare.

Tichetele de acces pot fi achiziționate direct de la stadionul din Miercurea Ciuc. Costul unui bilet este de 20 lei.

Programul următoarelor partide:

LIGA 2 (etapa 13)
AFK Csikszereda – DINAMO
joi, 3 noiembrie, ora 20:00, Miercurea Ciuc

CUPA ROMÂNIEI (faza grupelor, meciul 2)
DINAMO
 – Sepsi Sf. Gheorghe
marți, 8 noiembrie, ora 21:00

LIGA 2 (etapa 14)
DINAMO
 – CSC Dumbrăvița
duminică, 13 noiembrie, ora 11:00

LIGA 2 (etapa 15)
Poli Iași – DINAMO (după pauza competițională)
sâmbătă, 26 noiembrie, ora nu este stabilită momentan

CITESTE SI:

Avancronică I AFK Csikszereda – Dinamo București

Video I Victorie senzațională, obținută în ultima secundă de campioana României

CCA a anunțat arbitrul de la Csikszereda – Dinamo

3 gânduri despre &8222;Video I Vlad Iacob a făcut calculele pentru accederea în play-off&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s