Ricardo Grigore, OUT de la FCU Craiova! Posibilă revenire la Dinamo după jumătate de sezon

FCU Craiova a reziliat azi contractul cu Ricardo Grigore, 23 de ani, fundașul venit vara trecută de la Dinamo, după retrogradarea echipei noastre și spera că va avea parte de un nou început la U Craiova.

Jucătorul era nemulțumit că nu mai joacă și vrea să-și caute o formație unde să evolueze constant. Grigore, fotbalist crescut de Dinamo și promovat la prima echipă a clubului nostru în 2017, semnase pe 3 ani cu FCU Craiova, în iulie 2022.

Ricardo Grigore, fostul internațional U21, nu a convins în Bănie în prima parte a campionatului, iar Adrian Mititelu nu va mai activa clauza pentru un transfer definitiv. Rici Grigore a fost împrumutat în vara trecută de U Craiova 1948 de la Dinamo pentru un sezon în schimbul sumei de 25.000 de euro.

Ricardo Grigore nu va mai continua la Craiova în a doua parte a sezonului. Jucătorul a ajuns la un acord cu clubul oltean pentru încetarea acordului, după cum a anunțat echipa lui Mititelu.

”Ricardo Grigore și Fotbal Club Universitatea 1948 au ajuns la un acord privind încetarea contractului.

Clubul îi mulțumește lui Rici pentru tot efortul depus în prima parte a sezonului și îi urează mult succes în următoarea provocare”, a transmis U Craiova 1948, pe Facebook.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Ricardo Grigore, dacă se pune problema ca el să revină la Dinamo în această iarnă.

10 meciuri a bifat Ricardo Grigore pentru U Craiova 1948 în acest sezon din Liga 1.

Meciul de pregătire cu numărul TREI a fost anulat

Din cauza condițiilor meteorologice, prognozate pentru ziua de sâmbătă, 28 ianuarie, meciul trei de pregătire, din perioada de iarnă a fost anulat.

Clubul Progresul Spartac, din postura de echipă gazdă, a anunță anularea partidei amicale de mâine, împotriva lui Dinamo.

”Având în vedere zăpada căzută azi, dar mai ales prognoza meteo nefavorabilă, care prevede ninsoare abundentă la noapte, amicalul programat mâine în compania echipei Dinamo a fost anulat. Vom anunța în timp util în care partida vă fi reprogramată pentru o dată ulterioară”, a fost anunțul celor de la Progresul pe site-ul oficial.

Partida dintre Progresul Spartac și Dinamo, era programată, sâmbătă, pe terenului central.

Dinamo se bate la play-off!

Dinamo este una dintre echipele din Liga 2 care și-au oprit vacanța de iarnă.

În 2023, Dinamo va juca două meciuri ”acasă”, cu ultimele două clasate, Unirea Constanța și Politehnica Timișoara, și un singur meci în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr, unde antrenor este Claudiu Niculescu.

Dinamo are 24 de puncte și este la un singur punct distanță de următoarea clasată, Csikszereda Miercurea Ciuc. Gloria Buzău este pe locul șase, cu 26 de puncte, iar Unirea Dej ocupă locul cinci, cu 27 de puncte și fără victorie în ultimele cinci etape.

Iată, mai jos, adversarii dinamoviștilor în perioada de pregătire:

1 februarie: CSM Slatina;

4 februarie: Gloria Buzău;

8 februarie: Muscelul Câmpulung Elite;

10 februarie: Unirea Slobozia;

11 februarie: Farul Constanța;

18 februarie: FC Brașov.

Dinamo, a ales Săftica și Buftea

Ovidiu Burcă a explicat de ce preferă ca antrenamentele să nu se desfășoare în baza de pregătire de la Săftica:

”Vom rămâne pe plan local, vom rămâne la Săftica. Începând de săptămâna această vor veni și ploi, e diferență între temperaturile dintre noapte și zi. Tot ce am făcut, să dăm cu îngrășământ pe teren, am distruge total gazonul dacă am face antrenamente la Săftica. Va fi îngheț în primele ore ale dimineții, varianta cea mai viabilă este să facem pe teren sintetic.

Am discutat pentru Buftea, antrenamentele tehnico-tactice vor fi la Buftea, partidele amicale încercăm să le facem pe terenuri sintetice. La Buftea este un teren de nouă generație, de bună calitate. La volumul de antrenamente din această perioadă, suprafața de teren este foarte importantă. Nu este bine să schimbi suprafețele de teren, orice schimbare deasă, poate să aducă accidentări dese, cum ar fi tendinita”, a explicat Ovidiu Burcă.

CITESTE SI:

Handbal I Ce transfer a făcut Dinamo! Campioana României s-a înțeles cu un jucător de la Mondiale

Meciul de pregătire cu numărul TREI a fost anulat

Video I Noi detalii importante despre viitorul stadion Dinamo. Ce se pregătește chiar lângă nouă arenă din Ștefan cel Mare

Publicitate

3 gânduri despre &8222;Ricardo Grigore, OUT de la FCU Craiova! Posibilă revenire la Dinamo după jumătate de sezon&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s