Handbal I Greva din Germania a schimbat planurile lui Dinamo! Câte ore va face campioana României până la Kiel

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, se pregătește pentru meciul retur cu THW Kiel, din play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor. Partida este programată miercuri, de la ora 19:45 (18:45, ora Germaniei).

Greva aviatică din Germania a dat peste cap planurile lui Dinamo, care a ales o altă rută pentru a ajunge la partida de mâine seară din sala ”Wunderino-Arena” – Kiel, după ce mii de zboruri au fost anulate în Germania.

Jumătate de milion de oameni au fost afectați, inclusiv handbaliștii lui Dinamo, care se pregătesc pentru probabil ultimul ”examen” european din acest sezon de Liga Campionilor.

Staff-ul lui Dinamo a ales până la urmă varianta să zboare până în Varșovia, iar din Polonia să ia un alt avion, care să-i ducă la Hamburg, aproape de granița cu Danemarca. Apoi, drumul până la Kiel va fi parcurs cu autocarul, ceea ce înseamnă că ”dulăii” vor face pe drum în jur de nouă ore.

Jucătorii și staff-ul tehnic au pleca din București în jurul orei 14:00, urmând să ajungă în cursul serii la Kiel, cu mai puțin de 24 de ore înaintea meciului cu una dintre favoritele la cucerirea celui mai important trofeu european.

Calificarea în sferturile Ligii Campionilor este însă practic jucată, după ce Kiel a jucat excelent în tur și a câștigat clar la București, scor 41-28.

”Suporterii lui Dinamo sunt forța noastră, dar se pare că echipa noastră nu poate concura cu o adversară de acest nivel. Avem nevoie să ne gândim ce facem pentru a fi mai aproape de ei în astfel de meciuri”, a spus Xavi Pascual, după meciul din Sala Polivalentă.

Dinamo va sărbători titlul la meciul cu Vaslui

După meciul de la Kiel, Dinamo va pregăti partida cu Vaslui, de sâmbătă, în care bucureștenii vor sărbători un nou titlu, după ce au câștigat toate meciurile din această ediție de campionat.

Federația Română de Handbal va acorda trofeul de campioană în „Ștefan cel Mare”, iar CS Dinamo speră ca fanii să umple sala aflată lângă arena de fotbal, care va fi demolată în cel mai scurt timp: ”Sâmbătă, după meciul cu CSM Vaslui vom primi trofeul de campioană pentru sezonul 2022-2023!

Vino să sărbătorești alături de noi #TITLUL19! Sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 17:30 vom juca în sala Dinamo cu CSM Vaslui. La finele acestui meci, federația va fi pregătită să ne ofere TROFEUL, MEDALIILE ȘI TRICOURILE de campioni!

Va fi ultimul meci pe teren propriu în acest sezon pentru ”dulăi”!”, este mesajul transmis pe de conducerea echipei de handbal.

Tichetele pentru partida cu trofeul pe masă, se pot achiziționa momentan doar online. În parteneriat cu Eventim, CS Dinamo le oferă suporterilor, două tipuri de bilete. Acestea pot fi comandate prin eventim.ro.

PREȚURI BILETE:

VIP: 30 de lei.

Categoria 1: 20 de lei.

Tichetele se vor putea achiziționa, în limita permisă și de la casele de bilete ale sălii Dinamo, în ziua meciului, începând cu ora 16:00.

Clasamentul din Liga Zimbrilor

1. CS Dinamo Bucureşti 63 puncte (21 jocuri);

2. CSM Constanţa 51 (22);

3. CS Minaur Baia Mare 49 (22);

4. CSA Steaua Bucureşti 43 (22);

5. CSM Focşani 40 (22);

6. CSM Bucureşti 39 (21);

7. AHC Potaissa Turda 36 (22).

Pentru Dinamo acesta este al 19-lea titlu naţional din palmares. Este al șaptelea triumf consecutiv pentru echipa noastră.

CITESTE SI:

Dinamo, la un pas să devină club milionar: ”Nu există echipă în România să aibă asemenea investitori!”

Precizările FRF pentru suporterii naționalei României, după ce UEFA a deschis o procedură disciplinară

S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu #TITLUL19 pe masă

3 gânduri despre &8222;Handbal I Greva din Germania a schimbat planurile lui Dinamo! Câte ore va face campioana României până la Kiel&8221;

Lasă un răspuns