Avancronică I CSM Constanța – Dinamo București

Primele două clasate se duelează în derby-ul etapei!

Etapa a 24-a a Ligii Naționale de handbal masculin, aduce pe litoral, în derby-ul rundei, un meci de gală: CSM Constanța – Dinamo București.

Marea rivalitate dintre Constanța și Dinamo de la handbal va cunoaște, sâmbătă, 8 aprilie, în Sala Sporturilor ”Simona Amânar“ din Constanța, un nou episod.

CSM Constanța va fi gazdă bună, astăzi, de la ora 19.00, în etapa a 24-a, vizita liderului cu punctaj maxim, Dinamo, echipa care domină întrecerea internă, iar de curând am cucerit un nou titlu de campioană.

Formația e pe litoral se află pe locul doi în clasament, cu două puncte în plus față de echipa de pe poziția a treia, Minaur Baia Mare (54 – 52), iar în meciul cu Dinamo ”delfinii“ luptă să-și mențină poziția de vicecampioană.

În aceeași etapă, Minaur are meci pe teren propriu cu CSM Focșani 2007 (locul 5, cu 41 de puncte), partida fiind programată duminică, 9 aprilie, de la ora 17.30.

Echipa gazdă nu îl va avea pe banca tehnică pe antrenorul principal, George Buricea, suspendat. CSM Constanța are gândul numai la victorie, încurajată și de jocul din tur, în care Dinamo s-a impus, scor 33-29, însă formația de pe litoral a jucat foarte bine. A condus la pauză cu 16-12 și mare parte din meci, Dinamo reușind să întoarcă rezultatul abia pe finalul partidei! Și atunci, ca și acum, Dinamo și CSM Constanța ocupau primele două poziții în clasament.

”Am fost 55 de minute peste Dinamo! Echipa noastră a luptat admirabil pe terenul campioanei, dar efortul a fost uriaș pentru că Dinamo a aliniat de fapt… două echipe. După o primă repriză aproape perfectă, pe care au câștigat-o cu 16-12, băieții lui George Buricea au rămas la conducere și au dat sarea și piperul derby-ului din Capitală. Echipa lui Xavi Pascual a egalat prima dată abia în minutul 51!

Fără Brasseleur, accidentat, CSM Constanța l-a pierdut, în minutul 49, pe Chikovani, care a primit a treia eliminare. Dinamo, iertată de o eliminare clară la Alex Pascual și judecată cu o clemență extrem de mare la apărările în semicerc, cu mai mult oxigen pe final, a reușit să întoarcă rezultatul, cu 4 minute înainte de fluierul final. Rămânem cu gândul că puteam obține mai mult din această deplasare în fața unei echipe care poate produce un nivel de handbal incontestabil în Liga Zimbrilor.

Vasile a încheiat meciul cu 12 parade, iar Komogorov a înscris 8 goluri. nfrângere, dar după un meci formidabil făcut de echipa noastră, care rămâne pe locul 2 în clasament. Felicitări pentru dăruire, băieți!“, s-a arătat pe pagina de Facebook a CSM Constanța după partida din capitală, disputată în etapa a 11-a.

Primele două clasate din Liga Zimbrilor, se vor reîntâlni în 12 aprilie, dar de această dată în Cupa României. Sferturile de finală se vor juca pe litoral, într-o singură manșă.

Programul sferturilor de finală ale Cupei României:

CSM Constanța – DINAMO BUCUREȘTI;
CSU Craiova – CSU din Suceava;
Minaur Baia Mare – ACS HC Buzău;
Potaissa Turda – CSM București.

Meciurile se vor disputa pe 12 aprilie, într-o singură manșă. Va fi al doilea joc în decurs de cinci zile între CSM Constanța și Dinamo, după meciul din campionat de sâmbătă, 8 aprilie.

Partida din această seară este televizată de Pro Arena.

Toate declarațiile şi reacţiile de la această partidă, pot fi găsite pe —->>> www.doardinamo.com

CITESTE SI:

Video I Suparare mare IN galati: ”E clar ca trebuie sa analizez foarte bine echipa”

Ahmed Bani, discurs după ce ”câinii” și-au făcut damblaua și cu Oțelul

Ovidiu Burcă, prima reacție după victoria la scor „de masa verde” cu Oțelul Galați

3 gânduri despre &8222;Avancronică I CSM Constanța – Dinamo București&8221;

Lasă un răspuns