Video I Dinamo obține calificarea în play-off

Dinamo s-a calificat în play-off-oul Ligii 2 după un final aprig disputat.

Elevii lui Ovidiu Burcă au remizat cu Poli Timișoara, scor 1-1, în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 2.

Dinamo a început tare meciul. ”Câinii” au avut un gol anulat pentru ofsaid (Giafer, minutul 2) și au mai ratat o ocazie prin Dani Iglesias, care a reluat slab cu capul, din 10 metri. Fotbalistul spaniol și-a luat revanșa și a deschis scorul în minutul 45 al partidei. După o centrare a lui Ahmed Bani, portarul Denis Moldovan a scăpat mingea în fața porții. Șutul lui Roșu a fost blocat de un fundaș timișorean, dar mingea a ajuns la Dani Iglesias, care a trimis mingea sub bară, de la 11 metri.

După pauză, Dinamo nu a mai forțat. Dar finalul a fost unul dramatic pentru ”câini”, după ce timișorenii au egalat. În minutul 82, Cătălin Oanea a trimis un șut violent, de la 25 de metri, la care portarul Oncescu nu a avut nicio șansă.

Pe final, Dinamo nu a mai reușit să marcheze, dar merge în play-off, fiind ajutată de celelalte contracandidate, care nu au reușit rezultate mai bune.

La finalul jocului, dinamoviștii au „explodat” de bucurie după aflarea veștii că au prins un loc de play-off.