Video I Gabriel Torje, deranjat de comportamentul unora din tribunele stadionului Dinamo: ”Am auzit în tribună, niște oameni…”

Dinamo are un sezon dificil. Situația în Liga I este una tot mai clară pentru echipa noastră și ceea ce speram să nu se întample la un moment dat, va avea loc cel mai probabil.

Cu 7 etape rămase de disputat în play-out-ul Ligii I, Dinamo ocupa locul 14, diferența de puncte față de echipele aflate în fața noastră, chiar și echipa de pe locul 13, fiind una foarte mare, greu spre imposibil de recuperat într-un timp atât de scurt, mai ales că nici jocul nu ne oferă mari speranțe. Dinamo are o singură victorie în 2022 și trei rezultate de egalitate. Așadar, cel mai probabil scenariu este să întâlnim a treia clasată din liga secundă.

Această situție i-a făcut pe fani să reacționeze în diferite moduri. De la absența pe stadion la partidele disputate de Dinamo, până la injurii și ironii la adresa oficialilor și jucătorilor clubului nostru de fotbal. Cu toate acestea, în ultimii ani, Dinamo a supraviețuit în mare parte datorită implicării suporterilor, care au contribuit financiar prin intermediul programului DDB.

Gabriel Torje (32 de ani), unul dintre jucătorii emblematici de la Dinamo, salută implicarea acestora, dar se declară deranjat de comportamentul celor care aleg să-i jignească pe jucători și conducători, justificând că implicarea lor la nivel financiar le-ar acorda acest drept.

”Suporterii ne-au ajutat enorm de mult, din toate punctele de vedere. Suporterii au făcut tot timpul presiune. Foarte mulți suporteri au ajutat clubul. M-au ajutat și pe mine, prin prisma faptului că m-au primit înapoi la Dinamo, m-au acceptat.

Sunt unii suporteri care dau 50 de euro, dar ți-ai fi dorit toată viața ta ca ei să nu fi dat nici măcar un cent… Am auzit la un meci, în tribună, niște oameni care-i înjurau atât de urât pe cei din conducere și pe jucători… argumentul lor era: «dă-mi banii, am dat 50 de euro». Păi de 50 de euro ce vrei să-mi faci, să mă tai?

I-am înțeles, au ajuns și ei la limita răbdării. Îi înțeleg foarte bine”, a spus Torje la Playsport Live.

Pe deasupra, Torje a subliniat că înfrângerile lui Dinamo îi afectează pe jucători la fel de tare precum pe suporteri:

”Poate sunt unii jucători care joacă prost, își dau seama și ei. Dacă eu joc prost, să nu creadă cineva că mă duc acasă bucuros, că mă bucur că ne-au bătut ăia. Nu, din contră!

Știu că și ei au meciul lor. Meciul nostru e pe teren, al lor începe a doua zi, când merg la muncă și fac mișto de ei colegii care țin cu altă echipă. Dar și la noi.. pierzi un meci, iar timp de o săptămână este atmosferă de înmormântare”, a mai spus mijlocașul dinamovist.

Cum arată programul lui Dinamo în play-out
  • Etapa 3: Chindia Târgoviște – DINAMO (Vineri, 1 aprilie, ora 20:30)
  • Etapa 4: DINAMO – FC U Craiova 1948 (Vineri, 8 aprilie, ora 20:30)
  • Etapa 5: CS Mioveni – DINAMO
  • Etapa 6: Gaz Metan Mediaș – DINAMO
  • Etapa 7: DINAMO – Academica Clinceni
  • Etapa 8: FC Botoșani – DINAMO
  • Etapa 9: DINAMO – UTA Arad

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct, în timp ce ocupantele locurilor 7/8 joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

CITESTE SI:

Gabriel Torje, prima reacție despre viitorul său în Ștefan cel Mare

Dinamo și-a găsit preparator fizic

Vești bune pentru Dusan Uhrin Jr, la Dinamo. Unul dintre jucătorii accidentați s-a refăcut

Un gând despre &8222;Video I Gabriel Torje, deranjat de comportamentul unora din tribunele stadionului Dinamo: ”Am auzit în tribună, niște oameni…”&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s