Răzvan Zăvăleanu prin RTZ a convocat AGA. Care este ziua decizională la Dinamo

La jumătatea lunii iunie, Dorin Șerdean, din postura de acționar majoritar al clubului prin Lotus, a trimis cerere de solicitare pentru convocarea AGA.

Potrivit informațiilor oferite de prietenii noștri de la playsport.ro, în raport cu statutul SC Dinamo 1948 SA, RTZ, administratorul judiciar, a răspuns solicitării lui Șerdean în 28 de zile și a convocat AGA pentru 15 august.

Sezonul 2022-2023 al Ligii a 2-a debutează pe 6 august. Până pe 15 august, data la care RTZ a fixat convocarea AGA, echipa noastră ar disputa deja două etape. De aceea menționăm că data de 15 august, este data limită, pentru adunarea conducerii.

Astfel, este posibil ca întrunirea AGA să aibă loc înaintea debutului în noul sezon din Liga a 2-a.

În acest moment, există patru acționari la Dinamo. Lotus Products Perfect SRL, controlată de Dorin Șerdean (72,87%), Asociația „Peluza Cătălin-Hîldan” (20.06%), ACS FC Dinamo București, societate controlată de Nicolae Badea (7,03%) și Cornel Dinu (0.01%) dețin SC Dinamo 1948 SA.

În acest caz, orice decizie este luată, trebuie aprobată de Lotus, implicit Dorin Șerdean, acționarul majoritar.

Dinamo, patru dintr-un foc!

Conducerea ”câinilor” a transmis că Răzvan Patriche (36 de ani), Alin Buleică (30 de ani), Neluț Roșu (29 de ani) și Valentin Lazăr (33 de ani) au semnat contracte valabile pentru noul sezon. Cei patru vor juca pentru Dinamo în Liga 2.

Răzvan Patriche și Alin Buleică s-au aflat în lot și în sezonul precedent, în Liga 1. Pe lângă cei patru, Dinamo l-a mai transferat în această vară pe Bogdan Gavrilă (30).

“Răzvan Patriche a jucat 12 meciuri și a înscris un gol în Liga 1 pentru Dinamo în sezonul trecut.

Sportul Studențesc, ASA Tg. Mureș, Universitatea Craiova, CS Afumați, Academica Clinceni și Dinamo sunt echipele din cariera lui Răzvan Patriche, cel mai experimentat component al echipei noastre.

Alin Buleică va împlini 31 de ani peste două luni și a avut 10 apariții în tricoul alb-roșu în sezonul trecut.

Fundașul dreapta al roș-albilor a mai evoluat în România pentru FC U Craiova 1948, Petrolul Ploiești, CS Tr. Severin, Pandurii Tg. Jiu, „U” Cluj, Concordia Chiajna, UTA, FC Argeș, Turris Măgurele și Viitorul Tg. Jiu.

Ultima oară la Concordia Chiajna, Neluț Roșu (29 de ani) a câștigat campionatul în România cu Viitorul lui Gheorghe Hagi și Cupa României cu CFR Cluj.

Luceafărul Oradea, Concordia Chiajna, FC Botoșani, CFR Cluj, Viitorul Constanța, Levski Sofia, Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaș, UTA Arad și FC Voluntari sunt echipele din cariera lui Neluț Roșu.

122 de meciuri, 21 de goluri și 23 de pase decisive a adunat Valentin Lazăr (33 de ani) pentru Dinamo în toate competițiile.

Noul mijlocaș al dinamoviștilor a început fotbalul la Petrolul Ploiești și a mai evoluat pentru Sportul Studențesc, Dinamo București, Concordia Chiajna, Al-Sailiya, Al-Kharaitiyat și Al-Shahania (Qatar), Ümraniyespor (Turcia) și CSM Reșița”, se arată în comunicatul clubului Dinamo.

Mutările de la Dinamo din această vară

Antrenor – Iulian Mihăescu (nou)

Veniri – Neluț Roșu (FC Voluntari / liber de contract), Valentin Lazăr (CSM Reșița / liber de contract), Antoni Ivanov (contract prelungit), Bogdan Gavrilă (Sirens FC / liber de contract), Andrei Florescu (Mataloglobus / revenit după împrumut), Alin Demici (FC Rapid 1923 / liber de contract), Alexandru Chilili (FC Voluntari / împrumutat), Denis Oncescu, Cristian Ionescu, Mario Șutru, Mario Zamfir, Daniel Dinu (promovați de la juniori);

Plecări – Christian Irobiso (Petrolul / contract încheiat), Steliano Filip (contract reziliat), Ricardo Grigore (FCU Craiova / 50.000 euro), Vlad Morar (FCV Farul / contract încheiat), Gabriel Torje (FCV Farul / contract încheiat), Cosmin Matei (Sepsi OSK / contract încheiat), Alexandru Răuță (FC Hermannstadt / contract încheiat), Balthazar Pierret (Quevilly Rouen Metropole / contract încheiat), Mirko Ianovski (Petrolul / contract încheiat), Andreas Mihaiu (Chindia / contract încheiat), Răzvan Grădinaru (Karmiotissa / contract încheiat), Jonathan Rodriguez (CFR Cluj / împrumut expirat), Desire Segbe Azankpo (USL Dunkerque / împrumut expirat), Thomas Chesneau (Concordia Chiajna / împrumut expirat), Dusan Celar (CFR Cluj / împrumut expirat), Baptiste Aloe, Andrei Radu, Gabriel Moura, Antoni Ivanov, Igor Jovanovic (contracte reziliate).

CITESTE SI:

Ministrul Sportului a găsit soluţia pentru aplicarea noii reguli: “Nu încalcă legile UE”

Andrei Radu a plecat de la Dinamo și a oferit detalii despre contractul său. Câți bani câștiga la Dinamo

Dinamo, patru dintr-un foc! Reveniri importante la echipă

3 gânduri despre &8222;Răzvan Zăvăleanu prin RTZ a convocat AGA. Care este ziua decizională la Dinamo&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s