Dinamo, activă pe piața transferurilor! Anunțul conducerii

Dinamo începe să se organizeze pentru startul ligii secunde. Ajunsă în Liga 2, pentru prima dată în istoria de 74 de ani și după o perioadă de incertitudine, lucrurile au început să se miște la Dinamo.

Vlad Iacob (34 de ani), noul administrator special al lui Dinamo, a vorbit în această dimineață despre planurile pe care le are clubul nostru.

Miercuri, 20 iunie, ”câinii” și-a aflat programul în liga secundă, sezon în care se vor întâlni cu eterna rivală CSA Steaua, pe teren propriu. Duelul se va disputa într-o singură manșă.

Noua conducere a lui Dinamo ia în calcul ca meciul să se dispute pe Arena Națională, cel mai mare stadion din țară. Pentru a închiria stadionul, Dinamo trebuie să achite înainte de meci aproximativ 25.000 de euro.

”La tragerea la sorți am avut noroc. Vom juca pe teren propriu cu Steaua. Dacă audiența va fi bună la meciurile de acasă, vom face tot posibilul să jucăm pe Arena Națională meciul cu Steaua”, a spus Vlad Iacob la Pro Arena.

Deși majoritatea suporterilor o consideră pe Steaua ”rivala istorică”, iar duelul dintre cele două formații este considerat ”Eternul Derby”, Vlad Iacob, consideră că echipa lui Gigi Becali este, de fapt, continuatoarea celei care în 1986 câștiga Cupa Campionilor Europeni.

”FCSB este continuatoarea în plan sportiv a clubului Steaua, a clubului care a reușit să câștige Cupa Campionilor Europeni.

Eu nu țin minte ca clubul deținut de Gigi Becali să fi retrogradat în ligile inferioare.

Duelul dintre CSA Steaua și Dinamo va fi unul interesant. Eu personal nu voi prezenta acel meci ca fiind Eternul Derby, în schimb sunt sigur convins că va fi un duel foarte interesant, deoarece e un duel între fosta echipă a Ministerului de Interne, împotriva acualei echipe a Armatei. Sper să avem o audiență cât mai mare”, a mai spus Vlad Iacob.

Dinamo și CSA Steaua se vor întâlni în etapa a șasea din Liga 2, programată pe 10 septembrie.

Cu aproximativ două săptămâni rămase până la startul noului sezon, administrator special a lui Dinamo a anunțat că la echipa noastră vor urma să vină mai mulți jucători.

”Dinamo va fi foarte activă pe piața transferurilor. Vom mai aduce jucători pentru a întări lotul. Vor fi liberi, nu avem buget de transferuri”, a afirmat Iacob.

Întrebat cine este proprietar în acte al clubului Dinamo, Vlad Iacob, a oferit un răspuns sincer.

”Acționarul majoritat în momentul de față este compania ”Lotus”, deținută în totalitate de Dorin Șerdean. El este acționarul majoritar, potrivit documentelor.

DDB are puțin peste 20% din acțiunile clubului. Mai este domnul Badea cu peste 7% din acțiu și mai este și domnul Cornel Dinu, care deține o acțiune în cadrul clubului”,a spus administratorul special al lui Dinamo.

Iacob a subliniat că Ionuț Negoiță, fostul acționar al lui Dinamo nu mai are nicio legătură cu clubul nostru.

”Nu, nu mai are nicio legătură. Știu că s-a vehiculat, dar domnul Negoiță nu mai are nicio legătură cu clubul Dinamo”, a mai spus Iacob.

Ovidiu Burcă, victorie la debutul pe banca lui Dinamo

Ovidiu Burcă a stat pentru prima oară pe banca tehnică a lui Dinamo, astăzi, în partida amicală cu formație din Liga 3, CSO Plopeni, scor 2-1 pentru dinamoviști.

”Câinii” au început tare meciul contra formației din Liga 3 și au deschis rapid scorul prin Vali Lazăr (5), care a marcat cu o lovitură de cap de la 6 metri. După încă o ratare a lui Lazăr (12), gazdele puteau egala, dar Eșanu a intervenit decisiv într-un duel unu contra unu.

La pauză scorul a fost 2-0, după de fundașul David Țone a marcat, în minutul 45, cu un șut din mijlocul careului.

În repriza a doua au început și schimbările, au fost trimiși în teren și cei doi jucători străini veniți în probe. Intrat în minutul 65, Jami Djegherif a greșit decisiv la golul gazdelor, din minutul 77. Acesta a primit o pasă de la un coleg, dar a pierdut mingea în poziție de ultim apărător și i-a permis adversarului să plece spre poarta lui Dinamo și să marcheze.

A fost 2-1 scorul final, în partea a doua nu au fost prea multe ocazii de poartă, s-a văzut că avem ceva minusuri când vine vorba de jocul ofensiv. Buhăescu nu a fost la meci astăzi, au fost și câteva absențe din cauza accidentărilor, rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Antoni Ivanov, dacă rămâne sau nu.

Programul dinamoviștilor în sezonul regular al Ligii a 2-a:
 1. Progresul Spartac – Dinamo București | 6 august
 2. Dinamo București – Oțelul Galați | 13 august
 3. Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo București | 20 august
 4. Dinamo București – Unirea Dej | 27 august
 5. Concordia Chiajna – Dinamo București | 3 septembrie
 6. Dinamo București – CSA Steaua | 10 septembrie
 7. Gloria Buzău – Dinamo București | 17 septembrie
 8. Dinamo București – Unirea Slobozia | 1 octombrie
 9. Minaur Baia Mare – Dinamo București | 8 octombrie
 10. Dinamo București – Ripensia Timișoara | 15 octombrie
 11. Metaloglobus București – Dinamo București | 22 octombrie
 12. Dinamo București – CSM Slatina | 29 octombrie
 13. Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București | 5 noiembrie
 14. Dinamo București – CSC Dumbrăvița | 12 noiembrie
 15. Politehnica Iași – Dinamo București | 26 noiembrie
 16. FC Brașov – Dinamo București | 3 decembrie
 17. Dinamo București – Unirea Constanța | 25 februarie
 18. CSC Șelimbăr – Dinamo București | 4 martie
 19. Dinamo București – Politehnica Timișoara | 11 martie

CITESTE SI:

Acesta este Eternul Derby în opinia lui Vlad Iacob: ”Este continuatoarea în plan sportiv”

Cristi Pulhac crede în șansele lui Dinamo de a reveni pe prima scenă fotbalistică: ”Ar fi un moment oportun”. Ce mesaj are pentru fostul coechipier, Ovidiu Burcă

La presiunea ultrașilor, FRF a blocat meciul de inaugurare a stadionului ”Chikszereda”. Anunțul federalilor

3 gânduri despre &8222;Dinamo, activă pe piața transferurilor! Anunțul conducerii&8221;

Lasă un răspuns