Dinamo și-a găsit noua ”casă”! Pe ce stadion vom disputa meciurile de pe teren propriu

Dinamo a intrat într-o nouă eră odată cu instalarea lui Vlad Iacob pe postul de administrator special.

Tânărul de doar 35 de ani îl înlocuiește astfel pe Iuliu Mureșan, omul care a pus umărul la retrogradarea echipei, pentru prima dată în cei 74 de ani de existență.

Vlad Iacob, a anunțat că echipa noastră va juca meciurile de pe teren propriu pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

”Din ce știu, demolarea stadionului Dinamo va începe în luna octombrie a acestui an. Va fi scoasă la licitație proiectarea noului stadion în viitorul foarte apropiat. Sper să fie finalizat până în 2024.

Arena nu va fi cea mai mare problemă a lui Dinamo, pentru că până atunci putem juca pe stadionul ”Arcul de Triumf” și pentru meciurile importante, de ce nu, pe Arena Națională”, a anunțat noul administrator al lui Dinamo.

Vlad Iacob a afirmat că a purtat o discuție cu președintele FRR, Alin Petrache și a dezvăluit că acesta va sprijini Dinamo și va permite ca echipa noastră să își dispute meciurile de pe teren propriu pe stadionul din Cotroceni.

Mai mult, Iacob a explicat și de ce Alin Petrache a avut ieșirea anterioară în care spunea că Dinamo ar trebui să-și plătească datoriile către stat înainte de a avea pretenția de a juca pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

”Dinamo va avea un certificat fiscal cu zero datorii către ANAF, în cel mai scurt timp, și va putea din punct de vedere legal să evolueze acolo. Cred că domnul Petrache a făcut această declarație înainte ca noua conducere, din care fac și eu parte, să preia clubul Dinamo.

Am discutat deja cu domnul Alin Petrache despre programul meciurilor, despre numărul de meciuri care ar trebui disputat acolo și dumnealui a fost deschis să sprijine clubul Dinamo pentru a juca acolo”, a mai spus oficialul lui Dinamo.

Alin Petrache: ”Dinamo, am înțeles, nu are casă, dar din câte știu e în insolvență

”Dacă dumneavoastră vi se pare normal să vină o echipă care are datorii la stat… Păi, vorbim de bani publici, dar vrem să jucăm pe un stadion făcut din banii publici? Dinamo, am înțeles, nu are casă, dar din câte știu e în insolvență. Mai bine să plătească datoriile către stat și după să se gândească să vină pe Arcul de Triumf.

Noi de un an de zile îl avem sub administrare, nu plătim chirie, dar ne achităm singuri facturile, curent și alte cheltuieli. Am respectat folosința gratuită și am pus la rândul nostru la dispoziție altor Federații. S-au perindat pe perioada construcției vreo 6-7 miniștri.

Întrebați dacă știe cineva de vreun act, ceva. Eu, Petrache Alin, am fost împuternicit de Minister să semnez orice act în legătură cu stadionul. Mă gândesc așa, din sportul de echipă care stă cel mai bine din punct de vedere al clasamentului este rugby-ul.

Noi nici acum nu folosim centrul de recuperare, unde sunt investiți milioane de euro. Avem foarte multe lucruri care nu se folosesc, două hoteluri…”, a declarat Alin Petrache.

Programul dinamoviștilor în sezonul regular al Ligii a 2-a:
 1. Progresul Spartac – Dinamo București | 6 august
 2. Dinamo București – Oțelul Galați | 13 august
 3. Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo București | 20 august
 4. Dinamo București – Unirea Dej | 27 august
 5. Concordia Chiajna – Dinamo București | 3 septembrie
 6. Dinamo București – CSA Steaua | 10 septembrie
 7. Gloria Buzău – Dinamo București | 17 septembrie
 8. Dinamo București – Unirea Slobozia | 1 octombrie
 9. Minaur Baia Mare – Dinamo București | 8 octombrie
 10. Dinamo București – Ripensia Timișoara | 15 octombrie
 11. Metaloglobus București – Dinamo București | 22 octombrie
 12. Dinamo București – CSM Slatina | 29 octombrie
 13. Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București | 5 noiembrie
 14. Dinamo București – CSC Dumbrăvița | 12 noiembrie
 15. Politehnica Iași – Dinamo București | 26 noiembrie
 16. FC Brașov – Dinamo București | 3 decembrie
 17. Dinamo București – Unirea Constanța | 25 februarie
 18. CSC Șelimbăr – Dinamo București | 4 martie
 19. Dinamo București – Politehnica Timișoara | 11 martie

CITESTE SI:

Dinamo, activă pe piața transferurilor! Anunțul conducerii

Acesta este Eternul Derby în opinia lui Vlad Iacob: ”Este continuatoarea în plan sportiv”

Cristi Pulhac crede în șansele lui Dinamo de a reveni pe prima scenă fotbalistică: ”Ar fi un moment oportun”. Ce mesaj are pentru fostul coechipier, Ovidiu Burcă

3 gânduri despre &8222;Dinamo și-a găsit noua ”casă”! Pe ce stadion vom disputa meciurile de pe teren propriu&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s