Video I Ali Zein a tras primele concluzi după primele luni în ”haită” + Mesaj pentru suporteri

Campioana României, Dinamo București, a realizat în această vară unul dintre cele mai răsunătoare și surprinzătoare transferuri. Egipteanul Ali Zein, câștigător al Ligii Campionilor cu Barcelona în sezonul anterior, a semnat pentru doi ani competiționali cu ”dulăii”.

La câteva luni de la semnarea contractului cu Dinamo, interul stânga în vârstă de 31 de ani, a tras primele concluzii despre țara noastră, dar și de atmosfera de la Dinamo.

Campionul continental al Africii, a povestit cum s-a decis să aleagă ”haita dulăilor” și cum s-a adaptat vestiarului din Ștefan cel Mare.

”Am discutat cu David Baruffet (n.r. – manager sportiv) și Pasci (n.r. – Xavi Pascual). Mi-au explicat ce proiect au aici, am devenit interesat, consider că lucrurile merg bine, până acum, și sper să evolueze.

Toți jucătorii sunt prietenoși și avem un singur obiectiv. Trebuie să recunosc că m-am adaptat în echipă foarte rapid. Jucătorii, staff-ul, m-au ajutat din acest punct de vedere.

Îmi place în România! Oamenii încearcă să ajute, sunt prietenoși, iar eu și familia mea ne simțim ca acasă aici. E, însă, puțin cam frig (n.r. – râde)”, a spus Ali Zein, pentru playsport.ro.

”Faraonul” a vorbit și despreobiectivul echipei, dar și despre evoluțiile de până acum în Liga Campionilor.

”Obiectivul acestui proiect este să ajungem cât mai departe în competiție. E un proiect foarte bun, dar câteodată este foarte dificil. Trebuie să muncim mai mult. Încă nu pot spune ce ne rezervă viitorul. Consider că mai avem nevoie de patru-cinci meciuri în Liga Campionilor pentru a vedea unde ne situăm. Înainte de Crăciun, avem două partide cruciale cu Wisla Plock. Sunt o echipă bună care practică un handbal de calitate. Vor fi două meciuri grele, dar noi vom încerca să dăm totul și vom vedea ce se va întâmpla.

Toate meciurile sunt grele. PSG, Porto, sunt echipe puternice. Cred că echipa noastră poate scoate mai mult. Au venit șapte-opt jucători noi, nu putem face magie. Cred că ne mai trebuie timp pentru a învăța cum să învingem echipele mai puternice.

Croații (n.r Zagreb) au abordat foarte bine partida. Noi am făcut câteva greșeli la început, iar acest lucru le-a permis să conducă partida. Echipa s-a descurcat bine. Cred că ar fi mai bine pentru noi să fim conduși în toate meciurile și să revenim în ultimul minut. Te face să înțelegi că ai o echipă bună, o echipă mare. A fost crucial să câștigăm. După meci, sigur, am discutat despre greșelile pe care le-am făcut și pe care nu trebuie să le repetăm. E un sentiment plăcut să câștigi meciuri ca acesta.

Handbalul a devenit mai rapid, mai puternic, mai dificil. Nu știi cine câștigă până în ultimele secunde. Consider că cele mai frumoase meciuri sunt cele în care nu-ți poți da seama ce echipă va câștiga până la final. Spun asta și ca jucător, dar și ca spectator”, este de părere interul stânga.

Ali Zein este de părere că Dinamo trebuie să fie atentă și pe plan intern, unde echipele ”gazde” adoptă un joc de totul sau nimic.

”Nu, nu e terminată lupta la titlu! E un campionat competitiv, bun. Când joci în deplasare, e greu. Sunt echipe cu jucători care au calități. Pot să joace, pot să lupte până la final, motiv pentru care consider că nu e un campionat ușor.

Toate meciurile sunt importante și nu consider că există un meci ușor. E bine să câștigăm pe plan intern, cum am zis, sunt echipe bune. De asemenea, ne ajută să ne adaptăm, să omogenizăm echipa pentru a ne pregăti de confruntările din Champions League”, a mai spus handbalistul egiptean.

Ali Zein în cadrul interviului acordat prietenilor noștri de la playsport.ro, a vorbit și despre relația pe care o are cu suporterii dinamoviști și chiar a avut un mesaj să le transmită.

”Al Ahly, în Egipt, este cel mai mare club din Africa. Mi se pare că era același gen de atmosferă ca aici. Aveam mulți suporteri. Și acasă, dar și în deplasare. Asta s-a întâmplat acum nouă ani, chiar mă simt foarte bine să am parte de aceleași trăiri, din nou. Este și un motiv pentru care ți-am zis că mă simt confortabil aici.

Îmi place atmosfera când jucăm acasă. Chiar și în deplasare, suporterii vin după noi. Îi respect, călătoresc cu noi, ne susțin. Simțim cum vin la meciuri și ne împing de la spate. Îmi place și face orice jucător să dea nu 100%, ci 200% pentru a-i face fericiți.

A fost o atmosferă incredibilă și înainte de meci, dar și după (n.r. deplasarea la Zagreb). Îi simți. Îi vezi că nu vin doar să se uite la meci. Le place. Încearcă să îți dea un boost de energie pentru a scoate și mai mult. Am câștigat în Zagreb și au fost foarte fericiți la întoarcere. La fel și noi, ca echipă.

Câteodată vorbim pe social media, câteodată după meciuri. Chiar și în afara sălii. Sunt așa prietenoși, mereu vor să ajute, să ne dea un boost de energie și îmi place foarte mult. Vin cu inima pentru a face clubul mai puternic. Este fantastic. Încercăm, de la meci la meci, să tragem mai mult de noi, să ne focusăm ca și cum ar fi ultimul nostru meci, pentru ei”, a declarat ”Faraonul”.

Mesajul lui Ali Zein pentru suporterii dinamoviști:

”Respect! Mi-aș dori să-i fac mai fericiți și mai mândri de echipa noastră”.

Ali Zein a venit în vară la Dinamo după un sezon petrecut la Barcelona, unde a cucerit cinci trofee. Anterior, a bifat experiențe în Egipt, Tunisia, Emiratele Arabe Unite și Franța. S-a impus, cu naționala Egiptului, la trei ediții ale Campionatului African (2016, 2020, 2022);

”Dulăii” lui Xavi Pascual ocupă primul loc în Liga Zimbrilor, cu nouă victorii din nouă posibile și 27 de puncte. Vineri, alb-roșiii înfruntă pe CSM Constanța, formația de pe locul secund (25 de puncte);

În Europa, formația din capitala țării este pe locul cinci, cu cinci puncte. În perioada 24 noiembrie-1 decembrie, Dinamo are o ”dublă” decisivă pentru calificare în fazele eliminatorii ale competiției cu Wisla Plock, campioana Poloniei.

CITESTE SI:

LPF intervine în cazul abuzurilor comise asupra suporterilor din SuperLiga

Constantin Anghelache, anunț de ultima oră: ”Pot divulga că am fost și sunt în contact”

Vlad Iacob, acuzat de trădare: ”Eu am spus că vin la Dinamo ca să contribui la salvarea clubului”

3 gânduri despre &8222;Video I Ali Zein a tras primele concluzi după primele luni în ”haită” + Mesaj pentru suporteri&8221;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s