Dinamo a pierdut partida cu Poli Iaşi, în ultimul meci din a cincea etapă a play-off-ului Ligii 2, scor final 1-3.

”Câinii” au dominat prima repriză a înfruntării, iar, în minutul 9, Borcea putea deschide scorul cu un șut din afara careului, însă a trimis slab, iar Brînză a reținut fără mari probleme.

Țîră a irosit o șansă imensă de gol câteva minute mai târziu, după o centrare frumoasă a lui Borcea, când a trimis în blocajul lui Brînză.

În minutul 22, ”Câinii” au deschis scorul, după o pătrundere în careu a lui Ghezali și un șut în forță la poarta moldovenilor.

Pe finalul primei reprize, egalitatea a fost restabilită, după o centrare a lui Roman și o deviere a lui Harrison.

Moldovenii au pus stăpânire pe joc în actul secund, iar formația pregătită de Leo Grozavu a trecut în avantaj în minutul 57, când Roman a înscris din lovitură liberă.

Scorul a devenit 3-1 în minutul 68, când același Roman a marcat cu un șut frumos de la distanță.

Pe final, ”Câinii” au fost aproape să reducă din diferență, prin Florescu, care a șutat din careu, puțin pe lângă poartă.

După meci, Marius Niculae, fostul atacant al lui Dinamo, nu a găsit explicații pentru forma slabă arătată de echipa lui Ovidiu Burcă în repriza secundă.

„Chiar nu am nicio explicație. Mă așteptam la o reacție mult mai bună a lui Dinamo pentru că ei aveau nevoie de victorie pentru a spera la o promvare directă. Ăsta era meciul care conta, după ce a pierdut în Ghencea. Cam asta era ultima șansă pentru a reintra în această cursă de promvare directă. Chiar nu-mi explic”, a spus Marius Niculae, la Digisport.

Ionel Dănciulescu, un alt fost mare atacant al lui Dinamo, a avut o reacție similiară, însă a adăugat că presiunea poate fi prea mare pentru lotul tânăr al „câinilor”.

„Tot încerc să găsesc explicații pentru evoluția mai puțin bună din repriza a doua. Mă gândesc că și miza asta destul de importantă a partidei… era o șansă importantă pentru a mai spera la promvoarea directă. Să nu uităm că în partidele cu miză din sezonul ăsta, cum ar fi cu Timișora, echipa a suferit din punct de vedere al încărcăturii emoționale.

E o echipă tânăr, fără mare experiență, iar aceste lucruri au deregljat jocul echipei, Nici contra Stelei nu a fost o evoluție bună, și acolo a fost o miză uriașă. Azi, la fel, a venit cel gol din nimic al lui Harisson și a turnat plumb în picioarele jucătorilor”, a spus și Ionel Dănciulescu.

Video I Gol Ghezali 1-0

@doar_dinamo_official

Golul marcat de Ghezali în minutul 22 al meciului cu Poli Iași nu aduce victoria echipei noastre din etapa a 5-a 😦

♬ original sound – Doar_Dinamo_Official – Doar Dinamo Official

ECHIPE DE START

Dinamo: Oncescu – Moura, Giafer, Bena, Amzăr – Larrucea, N. Roșu – A. Bani, V. Borcea, Ghezali – Țîră;

Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Demici, D. Irimia, Bordușanu, A. Irimia, A. Șerban, A. Pop, A. Florescu.

Poli Iași: Brînză – Martac, Plămădă, Katenic, Ștefanovici – Marchioni, Itu, A. Roman – A. Dumitru, Harrison, Ristei;

Rezerve: Ailenei – Tincu, Musi, Fr. Cristea, Finica, R. Ion, Mogoș, Kouadio, Istratie.